RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Reaktywacja stalinowskiej propagandy”. IPN: Sowieci nie wyzwolili Polski

Kwiaty na pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)
Kwiaty na pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Armia Czerwona w latach 1944-45 nie wyzwoliła Polski, lecz ją zniewoliła – powiedział w czwartek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski, niszczył także Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne – podkreślił.

Wiceprezes IPN: Nigdy nie pozwolimy na zrobienie z Polaków narodu sprawców zbrodni

– Nigdy nie pozwolimy na to, aby z Polaków - narodu ofiar - zrobić naród sprawców zbrodni – podkreślił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który...

zobacz więcej

W ten sposób wiceprezes IPN odniósł się do obecnego w debacie publicznej poglądu, że Armia Czerwona, pokonując w latach 1944-45 Wehrmacht i III Rzeszę Niemiecką wyzwalała Polskę. Kontrowersje w tej sprawie wzmogła jedna z ostatnich wypowiedzi lidera SLD Włodzimierza Czarzastego, który właśnie w ten sposób ocenił rolę żołnierzy radzieckich.

– Związek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski, zagarnął połowę jej terytorium, uniemożliwił powrót do kraju władz RP, a także aresztowaniami, mordami i wywózkami do łagrów niszczył Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne – powiedział Szpytma.

Historyk przypomniał, że o „wyzwoleniu” Polski mówiła w latach 1944-45 stalinowska propaganda i żądała za to wdzięczności. – Tak samo mówiła o »wyzwoleniu« wschodnich ziem w 1939 roku. Wystarczy sięgnąć do słownikowej definicji pojęcia »wyzwolenie«. Otóż »wyzwolić« to znaczy uczynić kogoś wolnym, niezależnym. Reaktywowanie stalinowskiej propagandy jest obraźliwe dla tego, co wyraża chociażby stojący przed Sejmem Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – ocenił wiceprezes IPN.

– Wielu Polaków liczyło, że koniec okupacji niemieckiej będzie wyzwoleniem. Jednak zamiast wolności było nowe zniewolenie, nowe zbrodnie, sowieckie garnizony i rządy sowieckich nominatów. Tak jak Niemcy w czerwcu 1941 roku uwolnili wielu więźniów NKWD, ale przynieśli nowy terror, zbrodnie i zniewolenie, tak Sowieci uwolnili m.in. więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Ale rozpoczęli nowy okres terroru i zniewolenia. Zakładali nowe obozy, mordowali i wywozili ludzi, prowadzili masowe represje – wymieniał Szpytma.

Dodał przy tym, że w związku z licznymi represjami Sowietów wobec Polaków, zwłaszcza wobec powojennego podziemia niepodległościowego, które chciało niepodległej i suwerennej Polski, szybko okazało się, że jedna okupacja zastąpiła drugą.

„To był rozbiór Europy Środkowo-Wschodniej”. 78. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Wspomnienie jest obchodzone w rocznicę zawarcia w 1939 r. paktu...

zobacz więcej

– Terror niemiecki oraz terror sowiecki i komunistyczny w latach 1939-45 i po wojnie to różne oblicza totalitarnego zniewolenia – podsumował.

Instytut, który zgodnie ze swoją misją bada zbrodnie popełnione w XX w. na narodzie polskim, od wielu lat przypomina, że tylko w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ok. 50 tys. osób. Zginęły one na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty w środę podczas programu „Gość Wiadomości” w TVP był pytany o swoją wypowiedź z 23 września br. ze Szczecina, dotyczącą żołnierzy sowieckich, o których powiedział, że „ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność”.

– Na terenie Polski zginęło łącznie z obozami 700 tysięcy żołnierzy radzieckich – odpowiadał Czarzasty prowadzącemu program „Gość Wiadomości”. – Tereny, które zostały wyzwolone, tereny odzyskane, były wyzwalane przez dwie armie – jedna armia to była armia Wojska Polskiego m.in. przez gen. Jaruzelskiego, akurat tam wtedy koło Szczecina szła, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy, radzieccy wtedy, a byli i ukraińscy również – dodał lider SLD.

Szef SLD zaznaczył jednak – w kontekście żołnierzy radzieckich, że „nie mogli dać wolności ludzie, którzy tej wolności sami nie mieli”. Podkreślał, że sowieccy żołnierze „wyzwalali również Polskę”, ale także „robili bardzo złe rzeczy”.

W związku z wypowiedzią Czarzastego złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie promowania ustroju totalitarnego zapowiedział w czwartek poseł PiS Dominik Tarczyński. – W mojej ocenie jest to absolutna promocja ustroju totalitarnego. Uważam, że jest to niezgodne z polskim prawem. Takie słowa nie mogą padać, musimy reagować w imię godności narodu polskiego – powiedział Tarczyński.

źródło:

Zobacz więcej