Raport

Epidemia koronawirusa

NASA przetestuje na Antarktydzie wodnego łazika. Ma on szukać życia pozaziemskiego

W planach NASA jest zbadanie oceanu na jednym z księżyców Jowisza (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-CALTECH HANDOUT)

NASA opublikowała zdjęcia specjalnego łazika, który ma w przyszłości badać skute lodem wody pozaziemskie. Udostępnione fotografie zostały wykonane cztery lata temu podczas testów na Alasce. Teraz łazik zostanie poddany próbom wytrzymałościowym na Antarktydzie, gdzie będzie m.in. jeździć do góry nogami tuż pod taflą lodu.

NASA zbada zmiany lodu na wschodzie Antarktydy

NASA zbada zmiany lodu polarnego wzdłuż wschodniej linii wybrzeża Antarktydy. Operacja IceBridge rozpocznie się w tym tygodniu w Hobart w Tasmanii....

zobacz więcej

BRUIE, czyli Podwodny Łazik do Eksploracji pod Lodem (ang. Buoyant Rover for Under-Ice Exploration) jest opracowywany przez inżynierów z laboratorium NASA w Pasadenie w Kalifornii.

Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna, robot spędzi najbliższy miesiąc w australijskiej stacji badawczej Casey na Antarktydzie, gdzie zostanie poddany próbom wytrzymałościowym.

Naukowcy wyjaśniają, że testy są związane z przygotowaniami do misji poszukiwania życia pozaziemskiego.

Zespół specjalistów będzie pracował nad BRUIE do czasu, aż łazik będzie w stanie przetrwać pod lodem wiele miesięcy, eksplorować oceany na większych głębokościach i prowadzić zdalną nawigację.

NASA pracuje już nad budową orbitera, który ma wystartować w 2025 roku, aby zbadać powierzchnię Europy – jednego z 79 księżyców Jowisza.

Niedawno naukowcy potwierdzili, że pod lodową skorupą tego satelity znajduje się ocean wypełniony wodą w stanie ciekłym. Zdaniem specjalistów z NASA może tam istnieć życie.

źródło:
Zobacz więcej