Raport

Epidemia koronawirusa

Premier: Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju

– Potrzebujemy takiego spojrzenia strategicznego, potrzebujemy perspektywy, która będzie przekraczała nie tylko jeden rok, jedną kadencję, która będzie wybiegała daleko w przyszłość – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas X Kongresu Ekonomistów Polskich w Warszawie.

Premier przedstawił pakt dla przedsiębiorców. Zobacz szczegóły

Dla firm o przychodach do 10 tys. zł miesięcznie i dochodach do 6 tys. zł ulga w ZUS w wysokości 500 zł, zryczałtowany ZUS pozostaje bez zmian,...

zobacz więcej

– Mam wrażenie, ale też wrażenie podbudowane danymi, że my z pułapki średniego poziomu rozwoju powoli wychodzimy. Że jesteśmy na dobrej ścieżce wyjścia z tej pułapki – podkreślił premier.

Dodał, że to proces długotrwały. – Nie możemy zasypiać gruszek w popiele, musimy dbać o to, żebyśmy mieli pewność, a nie tylko przekonanie czy przypuszczenie, że wychodzimy z tych pułapek – zaznaczył.

Morawiecki wskazał, że ważna w tym procesie jest jakość instytucji państwowych. Zaznaczył, że powinniśmy też „coraz mocniej mówić o symbiozie między państwem a rynkiem”.

Powiedział, że państwa, które odniosły największy sukces „potrafiły odnaleźć ten poziom symbiozy. Wspólny mianownik między rynkiem a państwem, a sprawnością instytucji państwowej”.

Wymienił w tym kontekście kraje Dalekiego Wschodu, jak Korea, Japonia, Tajwan, Singapur, Chiny. A także państwa europejskich – kraje skandynawskie, ale też Hiszpanię.

Premier: Założenia programu PiS to silne państwo, silna rodzina i silna gospodarka

Staramy się, aby Polska, z każdym dniem, stawała się coraz lepsza – i tak się dzieje – powiedział premier na spotkaniu z wyborami w Brzegu (woj....

zobacz więcej

„Polityka fiskalna odgrywa kluczową rolę w obecnej gospodarce

Premier podczas swojego wystąpienia podkreślił rolę symbiozy państwa i ekonomii.

Jak przykład podał Niemcy, które przez dziesięciolecia po II wojnie światowej sprawnie wspierały rynki i swoich przedsiębiorców. – Stąd mówi się o Deutschland AG – jako jednej, wielkiej gospodarce niemieckiej. Siemens wspiera Kruppa, Krupp bierze kredyty w Deutsche Banku, wszyscy latają Lufthansą. A nad wszystkim czuwa państwo niemieckie. Ten model sprawdzał się znakomicie – powiedział premier.

Ale jednocześnie Morawiecki wskazał, że obecnie poprzez rosnące poziomy zadłużenia czy to prywatnego, czy państwowego, wpadamy w ten model państw długu. – Wielkie międzynarodowe korporacje zaczynają dominować nad obywatelami, również nad państwami. Dlatego (...) z malejącymi relatywnie dochodami własnymi (...) państwa stają się coraz mniej skuteczne i rozjeżdżają się oczekiwania społeczne, z tym co państwa Europy Zachodniej, świata zachodniego, naszej cywilizacji potrafią społeczeństwom zapewnić. Ta spirala może się skończyć źle i na nią musimy znaleźć odpowiednią receptę – mówił.

Zdaniem szefa rządu „kluczową rolę odgrywa więc tutaj polityka fiskalna”. – I sądzę, że jak patrzymy na poszczególne wskaźniki deficytu budżetowego, długu publicznego, sprawności ściągalności podatków – to nasz rząd odrobił tę lekcję dobrze – ocenił.Morawiecki: Opłaca się opierać naszą gospodarkę o polską walutę

„Nowe wyzwania dla polityki fiskalnej i monetarnej”

Premier odniósł się m.in. do słynnej książki Nassima Nicholasa Taleba „Czarny Łabędź” o skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń. – Świat gwałtownie się zmienia, coraz więcej jest „czarnych łabędzi” niż białych, ona nadlatują z nowych kierunków i tworzą nowe wyzwania dla polityki fiskalnej i monetarnej – powiedział Morawiecki.

Zwracając się do przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej obecnych na sali, szef rządu wskazał, że „z jednej strony mamy niezależność instytucji względem siebie, z drugiej strony – współodpowiedzialność za rozwój gospodarczy”. Powiedział, że to odpowiedzialność i związków zawodowych, i pracodawców, a także polityki monetarnej i fiskalnej.

Jak mówił, „dziś trzeba zadać podstawowe pytania dla kogo i dlaczego jest w ogóle ekonomia; czy ekonomia ma jakieś powinności; czy jest do czegoś zobowiązana; jakich rozwiązań powinniśmy szukać; czy ekonomia szuka rozwiązań tylko w oparciu o wskaźniki, modele, liczby; czy taka ekonomia może przestać być narzędziem w rękach ekonomistów, a stać się narzędziem, które steruje ekonomistami”.

źródło:

Zobacz więcej