RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Horała: Postaramy się, żeby budowa CPK rozpoczęła się przed 2023 r.

Nowy pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przewiduje znaczący rozwój PLL LOT po zakończeniu inwestycji. (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Nowy pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przewiduje znaczący rozwój PLL LOT po zakończeniu inwestycji. (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Nowy pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego optymistycznie patrzy na inwestycję. – Nie ma dużych opóźnień, choć z pozycji postronnego obserwatora może być wrażenie, że skoro nie ma wbitej łopaty, to nic się nie dzieje. Tak nie jest. Dzieje się bardzo dużo, a wbicie łopaty i koparka to będzie ostatnie poetyckie pociągnięcie pędzla. Będziemy starali się, żeby nastąpiło to jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli przed 2023 r. – zapowiedział w rozmowie z portalem tvp.info Marcin Horała.

Marcin Horała pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Marcin Horała w czwartek został pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego – węzła mającego zintegrować transport lotniczy,...

zobacz więcej

Minister zastrzegł jednak, że przy tak wielkiej inwestycji trudno przewidzieć wszystkie czynniki.

– Mówimy o 2023 r., ale nie sposób przewidzieć, czy np. za dwa lata od ewentualnego przetargu któryś z wykonawców się nie odwoła, co spowoduje paromiesięczne opóźnienie. W optymistycznym wariancie to jest ten termin, aby w 2027-28 pierwsze loty już mogły startować – powiedział Horała.

Mieszkańcy i samorządowcy z gminy Baranów, gdzie CPK ma zostać zlokalizowany, narzekają na brak informacji na temat planowanej inwestycji. Nie wiedzą, czy będą musieli się wyprowadzić i czy w związku z tym powinni wydawać pieniądze na remonty obecnych domów. Zdaniem Horały w ciągu najbliższego roku powinni już wiedzieć, na czym stoją.

– Myślę, że w 2020 r. rozpoczną się konsultacje i wykupy gruntów. Za wcześnie, aby spekulować, ile osób będzie musiało się wyprowadzić. Nie będą to duże liczby, bo teren pod lotnisko jest terenem rolniczym. Nie jest to teren gęsto zabudowany. To będzie bardzo dobry interes. Właściciele gruntów rolnych, które nie są bardzo wartościowe, będą mogli otrzymać konkretne pieniądze – stwierdził Horała.

– Oczywiście nigdy nie jest tak, że wszyscy będą zadowoleni. Jesteśmy jednak w stanie ze stroną społeczną i samorządową zadziałać tak, żeby przytłaczająca większość była zadowolona – obiecał Marcin Horała.

Premier zdradził, kto zostanie pełnomocnikiem rządu ds. CPK

Pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie Marcin Horała – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, teraz...

zobacz więcej

O tym, kto dokładnie będzie musiał się wyprowadzić będzie wiadomo, kiedy powstanie szczegółowy plan lotniska, wraz z usytuowaniem pasów startowych. Pełnomocnik rządu ds. CPK zapowiada, że lotnisko będzie wizytówką Polski.

– Projekt na pewno będzie na skalę polską niepowtarzalny. Dobrze byłoby, żeby w designie był odpowiadający skali wyzwania. Najważniejsza jest jednak funkcjonalność tego lotniska. CPK powinno być pokazaniem, że Polska jest krajem z pierwszej ligi – mówił Horała.

Pełnomocnik rządu ds. CPK przewiduje, że inwestycja przyczyni się do znaczącego rozwoju Polskich Linii Lotniczych LOT. Przewoźnik nie będzie bowiem miał problemów z przepustowością dotychczas działających lotnisk. Wielu Polaków nie będzie musiało przesiadać się we Frankfurcie, czy Dubaju, aby dotrzeć do dalszych zakątków świata.

Z CPK będą mogli korzystać też zagraniczni turyści, bo LOT będzie mógł uruchomić dużo nowych połączeń.

– Ktoś, kto będzie leciał w bardzo dalekiej trasie, będzie miał alternatywę i zamiast Frankfurtu czy Kopenhagi będzie mógł wybrać Warszawę jako miejsce, gdzie będzie się przesiadał – powiedział Horała.

Minister chce promować dojazd szynowy do lotniska, aby szybkim pociągiem dojechać z Warszawy w czasie wyraźnie krótszym niż pół godziny. Zdaniem Horały lotniska zlokalizowane poza dużym miastem to model obowiązujący w większości miast Europy Zachodniej. Przeniesienie większości ruchu lotniczego z Warszawy do gminy Baranów ma zmniejszyć hałas i korki w stolicy, a także poprawić w niej środowisko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej