RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstanie film o polskim Żydzie, który zabił się w proteście przeciwko obojętności aliantów

Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo po upadku powstania w getcie warszawskim (fot. Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images)

Polska Fundacja Narodowa przygotowuje film o Szmulu Zygielbojmie – polskim Żydzie, który popełnił samobójstwo w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec niemieckich zbrodni na Żydach w czasie II wojny światowej.

Prezes IPN: Nie zgodzimy się ze stwierdzeniem, jakoby Polacy byli „narodem sprawców”

Nie możemy się zgodzić z absolutnie nieuprawnionym, ale – niestety – często formułowanym w Izraelu i na Zachodzie stwierdzeniem, jakoby Polacy byli...

zobacz więcej

W Sygnałach Dnia radiowej Jedynki Marcin Zarzecki, prezes PFN, mówił, że życie Szmula Zygielbojma, Żyda i polskiego patrioty, było pełne dramatycznych momentów, które są ważne również z punktu widzenia historii naszego kraju.

– Mam tutaj na myśli choćby ucieczkę w 1940 r. przez granicę niemiecko-belgijską, kiedy pomocy udzielił mu Paul Spaak – późniejszy socjalistyczny premier Belgii – mówił Marcin Zarzecki. Szmul Zygielbojm - jak podkreślał prezes PFN – był człowiekiem, który głośno wołał na temat Holokaustu.

– Udzielał wywiadów BBC, pisał listy do prezydenta Roosevelta, informował Światowy Kongres Żydów, wreszcie jego dramatyczna śmierć – popełnił samobójstwo w proteście przeciwko obojętności wobec dramatu Żydów – wyliczał Marcin Zarzecki.

Jak podkreślał prezes Zarzecki, Szmul Zygielbojm był radnym Warszawy i Łodzi, działaczem żydowskiej partii Bund. We wrześniu 1939 r. pomagał w organizowaniu obrony Warszawy przed niemieckimi nalotami. Od 1942 r. był członkiem Rady Narodowej RP w Londynie. Popełnił samobójstwo 12 maja 1943 r. po upadku powstania w getcie warszawskim.

źródło:
Zobacz więcej