RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Alarm!”: Paragony mogą zagrażać zdrowiu, a nawet wywołać raka

Paragony wydawane w wielu polskich sklepach mogą powodować groźne choroby, w tym raka i zaburzenia płodności, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Takie wnioski płyną z laboratoryjnego badania, zleconego przez związkowców z Solidarności. Najbardziej zagrożeni są kasjerzy w super- i hipermarketach, ale na baczności muszą się mieć również klienci.

Na paragonach rakotwórczy i powodujący bezpłodność bisfenol A

Może powodować niepłodność, nowotwory i otyłość; jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46 proc.; najbardziej zagrożone są osoby stale narażone...

zobacz więcej

Przedstawiciele sieci sklepów w odpowiedziach przesłanych redakcji programu „Alarm!” zapewniają, że u nich problemu bisfenolu A, niebezpiecznej substancji zawartej w paragonach, nie ma.

Eksperci wskazują, że problem jednak istnieje.

– Bisfenol A zawarty w papierze światłoczułym wchłania się przez skórę, ale poziom tego wchłaniania jest rzędu 10-30 proc. W znacznie trudniejszej sytuacji są osoby mające do czynienia z papierem światłoczułym w sposób ciągły, na przykład pracujące w kasach – ostrzega dr hab. Paweł Struciński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

– W tym przypadku poziom bisfenolu A, który dostaje się do organizmu, może być tyle wysoki, że może stwarzać potencjalne ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń zdrowotnych – wyjaśnia ekspert.źródło:
Zobacz więcej