RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po spotkaniu z Putinem jest decyzja ws. Euro 2020 w Rosji

Szef UEFA Aleksander Ceferin (pierwszy z prawej) spotkał się z Władimirem Putinem (fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

– Rosja świetnie wywiąże się z roli współgospodarza przyszłorocznych mistrzostw Europy – powiedział prezydent UEFA Aleksander Ceferin podczas wizyty w Sankt Petersburgu. Tym samym nie ma zagrożenia, że Rosja starci prawo organizacji meczów grupowych oraz ćwierćfinału Euro 2020.

Udział Rosji w igrzyskach olimpijskich niepewny

Reprezentacji Rosji grozi ponowne wykluczenie z udziału w igrzyskach olimpijskich. W piątek wieczorem Komisja Światowej Agencji Antydopingowej...

zobacz więcej

Szef europejskiej piłkarskiej spotkał się z Władimirem Putinem. Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. – Zrobimy wszystko, żeby nie rozczarować UEFA, kibiców i piłkarzy – zadeklarował Putin.

Ceferin miał z kolei wyrazić podziw dla sprawności organizacyjnej Rosjan, przywołując ubiegłoroczne mistrzostwa świata.

Według agencji TASS wizyta Cerfeina w Sankt Petersburgu nie ma nic wspólnego z poniedziałkową rekomendacją panelu WADA o odebraniu Rosjanom praw do organizacji najważniejszych imprez sportowych na okres czterech lat.

„Spotkanie pomiędzy Władimirerm Putinem i Aleksandrem Ceferinem było planowane od dłuższego czasu” – poinformował w specjalnym oświadczeniu Kreml.

W poniedziałek panel Światowej Organizacji Antydopingowej wydał rekomendację do komitetu wykonawczego WADA, aby na cztery lata „odebrać Rosji prawo organizacji najważniejszych imprez sportowych oraz zabronić sportowcom startów pod rosyjską flagą”.

Rosyjska lekkoatletyka wciąż zmaga się z dopingiem. Wstrzymano przywrócenie jej praw

Na osiem miesięcy przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio władze Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (World Athletics)...

zobacz więcej

Od razu wywołało to falę spekulacji, bo stadion Zenita Sankt Petersburg będzie jedną z aren przyszłorocznych mistrzostw Europy, a w 2021 r. odbędzie się tam finał Ligi Mistrzów.

W środę okazało się, że piłkarskie zmagania nie mieszczą się w definicji „najważniejszych imprez sportowych:”. W opublikowanym przez WADA oświadczeniu przeczytaliśmy, że „Euro oraz rozgrywki Ligi Mistrzów mają charakter regionalny i nie będą objęte ewentualnymi sankcjami.”

Potwierdził to w RMF FM Witold Bańka, który z początkiem przyszłego roku obejmie stanowisko szefa WADA.

- W rekomendacjach jest takie stwierdzenie „major events” i to dotyczy właśnie igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich, igrzysk europejskich i mistrzostw świata, więc mistrzostwa Europy i finał Ligi Mistrzów nie wchodzą w grę, jeśli chodzi o sankcje – powiedział były minister sportu.

źródło:
Zobacz więcej