RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarzasty: Holocaust jest częścią polskiej historii, a sowieccy żołnierze wyzwalali Polskę

– Uważa pan, że II wojna światowa to nie jest element polskiej historii? – pytał prezes SLD Włodzimierz Czarzasty dziennikarza TVP Info, dowodzącego, że prześladowania Żydów są częścią niemieckich dziejów. Słowa te skomentował były wicemarszałek Senatu Marek Pęk, nazwał je „skandalicznymi”. Lider SLD bronił również swojej wcześniejszej wypowiedzi o żołnierzach Armii Czerwonej, którzy według niego „wyzwolili Polskę”.

„Na jednego za wcześnie, na drugiego już za późno”. Nowacka o kandydacie Lewicy

Gdybym miała dziś obstawiać, to ani Robert Biedroń, ani Adrian Zandberg nie będzie kandydatem Lewicy na prezydenta Polski – oceniła posłanka...

zobacz więcej

– Znam polską historię. W polskiej historii jak się pojawiały strefy wolne od kogokolwiek, od jakiejkolwiek ideologii, źle się to kończyło – mówił Czarzasty.

Zapytany o konkretne przykłady z polskiej historii, odpowiedział: „Strefa wolna od Żydów, to jest II wojna światowa, to jest Polska, to są strefy Judenfrei”, dodając że choć stali za tym Niemcy, jest to element polskiej historii.

– Uważa pan, że II wojna światowa to nie jest element polskiej historii? – pytał dziennikarza dowodzącego, że prześladowania Żydów to element niemieckich dziejów.

– To jest narracja PiS-owska. Ja chcę panu powiedzieć, że jeżeli to był element w Polsce zły, to nie wracajmy do takich elementów – mówił.

– To już jest strategia sprawdzona. Przez poprzednie cztery lata opozycja totalna mówiła na forum europejskim o Polsce, której w rzeczywistości nie ma. To jest kontynuacja, o tyle podła, że wpisująca się w najgorsze kłamliwe stereotypy o Polsce, podgrzewająca emocje w PE, bo akurat w kwestiach związanych z homoseksualizmem instytucje europejskie mają prawdziwą obsesję. Nie ma dokumentu europejskiego, który by do tych kwestii się nie odnosił – skomentował tę sytuację Marek Pęk.

Słowa, że holocaust jest częścią polskiej historii, nazwał „skandalicznymi”.

Nowa lewica? „Bronicie morderców, bronicie ubeków, chcecie przywracać przywileje”

– My tarliśmy się bardzo na lewicy. Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Czarzasty, Szejna, Trela i inni... i dzisiaj doszliśmy do takiego momentu, w...

zobacz więcej

W programie przypomniano również słowa Czarzastego, który mówił we wrześniu w Szczecinie o radzieckich żołnierzach: „ci ludzie nas wyzwolili, dali nam wolność”.

– Na terenie Polski zginęło, łącznie z obozami, 700 tys. żołnierzy radzieckich (...) Tereny odzyskane były wyzwalane przez dwie armie: jedna armia to była armia Wojska Polskiego, m.in. był w niej gen. Jaruzelskie, a druga armia to była armia, w której byli żołnierze rosyjscy bądź radzieccy, a byli i ukraińscy i różni. Nie mogli dać wolności ludzie, którzy tej wolności sami nie mieli, ale jeżeli ktokolwiek powie do mnie i obciąży żołnierzy radzieckich, którzy ginęli, to niech pan to powie matkom, które miały synów – mówił prezes SLD.

– Opowieści, że armia radziecka wyzwalała Polskę, są kłamstwem. Żołnierze radzieccy ginęli, ale w jakiej sprawie ginęli i co po sobie zostawili? Później mordowali najlepszych AK-owców. A co się stało 17 września 1939 r.? – komentował słowa Czarzastego Pęk.

źródło:
Zobacz więcej