RAPORT

Pogarda

Oto dwa obrazy Picassa, których jeszcze nikt nie widział

Najnowsze

Popularne

„Kobieta i gitara” z 1910 r. oraz „Mandolina i gitara” z 1913 r. to dwa kubistyczne obrazy Pabla Picassa, które przedstawiono publiczności po raz pierwszy – podały chorwackie media. Te dwa obrazy olejne na płótnie zostały wystawione na widok publiczny w jednym z hoteli w Zagrzebiu.

Talerze i grafiki Picassa w Muzeum Narodowym

30 prac Pabla Picassa będzie można zobaczyć na otwartej właśnie wystawie. Są to ceramika i grafiki ze zbiorów Muzeum Narodowego. Ekspozycja będzie...

zobacz więcej

Wydarzenie poprzedziło otwarcie wystawy „Picasso odkrywający arcydzieła”, które nastąpi 2 grudnia w muzeum Mimara w Zagrzebiu.

Eksperci badający przez ostatnie 20 lat autentyczność tych dzieł przedstawili niektóre wnioski dotychczasowej pracy.

Igor Jelovac, ekspert z centrum grafologii, powiedział, że było trudno ustalić autentyczność podpisu malarza. Przyznał, że może się on zmieniać w ciągu życia danej osoby. W przypadku tych obrazów podpis pochodził z okresu, kiedy Picasso wciąż rozwijał swój styl i umiejętności.

– To prawie niemożliwe, aby potwierdzić oryginalność podpisu, ale możemy stwierdzić, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że obraz został podpisany przez Pabla Picassa – zauważył Jelovac.

Jak podają chorwackie media, niedawno odkryte obrazy powstały na początku XX wieku, kiedy to młody student Istvan Szabo spotkał się z malarzem w Paryżu. W 1913 r. kupił on obraz „Kobieta i gitara”. Wtedy też poprosił artystę o namalowanie kolejnego, który został nazwany „Mandolina i gitara”.

Po wybuchu I wojny światowej student wyjechał do Szwajcarii. Pod koniec wojny chciał wrócić w rodzinne strony Wojwodiny (dzisiejsza Serbia). Dotarł jedynie na miasta Zemun (dzisiejsza dzielnica Belgradu), gdzie został przyjęty przez zamożną rodzinę Markoviców.

Za udzieloną mu pomoc, dał im w prezencie obrazy Picassa. Gospodarze powiesili dzieła na ścianie. Wyśmiani jednak przez przyjaciół za ich „dziecięcy” styl, schowali je na strychu.

Obrazy będzie można oglądać w Muzeum Mimara w Zagrzebiu do 29 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej