RAPORT

Tusk kontra Tusk

Darmowy internet we wszystkich pociągach Pendolino

W każdym Pendolino jest już darmowe wi-fi. (fot. Shutterstock/ BOKEH STOCK)
W każdym Pendolino jest już darmowe wi-fi. (fot. Shutterstock/ BOKEH STOCK)

PKP Intercity zakończyło montaż bezprzewodowej łączności wi-fi we wszystkich pociągach Pendolino, kursujących po Polsce. Urządzenia zamontowano w 19 składach. Korzystanie z wi-fi jest bezpłatne.

Miliardowa inwestycja. Adamczyk: Podróże koleją z Krakowa na południe będą krótsze

Podpisano umowę na remont linii kolejowej Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Inwestycja warta blisko 1,5 mld zł to kolejny krok do...

zobacz więcej

– Zakończyliśmy montaż bezprzewodowej łączności wi-fi we wszystkich dostępnych pociągach Pendolino. Proces ten rozpoczęliśmy w grudniu 2018 r. Ostatni skład został w nią wyposażony 20 listopada – powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. Koszt montażu instalacji i jej konserwacja oraz utrzymanie przez pięć lat to 31,7 mln zł.

Darmowa sieć internetowa wi-fi jest już dostępna w 341 składach i wagonach PKP Intercity, m. in. w 19 składach Pendolino, 20 składach Pesa Dart, 20 składach FLIRT. Do 2023 r. bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie około 80 proc. składów PKP Intercity. Docelowo sieć wi-fi będą miały wszystkie pociągi spółki.

Instalacja wi-fi w pojedynczym składzie ma sześć anten zewnętrznych i 28 anten wewnętrznych. Sygnał dostarczany jest przez trzech operatorów, a system w pociągu wybiera najsilniejszy.

– Pasażer, podróżujący składem Pendolino, średnio korzysta z wi-fi przez 1 godzinę i 50 min. Jednocześnie z wi-fi może korzystać 800 urządzeń. Oznacza to, że jeżeli każdy z pasażerów wziąłby dwa urządzenia, to i tak każde się zaloguje – powiedział członek zarządu PKP Intercity, Artur Resmer.

Można wybrać dwie wersje logowania. Pierwsza zapewnia korzystanie z łączności bezprzewodowej przez 15 min. W tym przypadku wystarczy zaakceptować regulamin. Druga wersja logowania zapewnia dostęp do sieci bez ograniczeń, ale wymaga podania własnego adresu e-mail.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej