Raport

Epidemia koronawirusa

Toaleta za 200 tys. zł. Inwestycja budzi kontrowersje

Bezobsługowy szalet stoi w jednym z parków przy jeziorze w Świeciu (fot. facebook/Razem dla Świecia)

Na wzgórzu niedaleko Małego Blankusza w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim znajduje się publiczna toaleta. Jej koszt to 200 tys. zł. Wydatek ten budzi kontrowersje części mieszkańców i niektórych radnych. Burmistrz miasta Krzysztof Kułakowski broni inwestycji.

Spłonęła hala produkcyjna z meblami. Trwa dogaszanie pożaru

W nocy w miejscowości Turek spłonęła hala produkcyjno-magazynowa miejscowej fabryki mebli. Pożar gasiło ponad 40 zastępów straży pożarnej. Obecnie...

zobacz więcej

Bezobsługowy szalet stoi w jednym z parków przy jeziorze w Świeciu.

Jerzy Klonowski z klubu radnych PiS wskazuje, że za inwestycją nie głosowali wszyscy radni.

– Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Stowarzyszenie „Razem dla Świecia” byli przeciwko inwestowaniu w to aż 200 tys. zł. My proponowaliśmy, aby, owszem, powstała publiczna toaleta, ale za mniejsze pieniądze, a resztę środków przeznaczyć na inne cele, jak świetlice wiejskie – zaznacza Jerzy Klonowski.

Niechęci do inwestycji nie ukrywają również sami mieszkańcy Świecia, o czym napisali na Facebooku.

„Toaleta warta tyle, ile mały domek w stanie surowym. Jaki jest roczny koszt utrzymania tego?”; „Muszą być najwyższe standardy i słusznie, lecz pytanie, czy nas na nie stać?”; „Nikt nie myśli, że czynsze za wynajmowanie lokali w centrum miasta są obniżone do minimum, tylko by utrzymać nielicznych najemców.PODWYŻSZAJCIE podatki a całe centrum będzie straszyło pustostanami. Zróbcie świecki Czarnobyl!” – brzmi niektóre z komentarzy pod postem dotyczącym nowej publicznej toalety.

Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski broni inwestycji.

– Odzyskamy z tego VAT, więc będzie to około 160 tys. zł, a nie 200 tys. zł. Do tego nie trzeba opłacać pracownika, więc to kolejne oszczędności. Toaleta pracuje całą dobę, a nie, jak poprzednia, od poniedziałku do piątku przez kilka godzin. W ciągu maksymalnie 10 lat inwestycja się zwróci – deklaruje burmistrz miasta.

źródło:
Zobacz więcej