Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Rosną wpływy z podatków od internetowych bukmacherów

Wpływy do budżetu od bukmacherów internetowych są coraz wyższe. (fot. Shutterstock/Wpadington)

Dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych zawieranych przez internet wzrosły z 88 mln zł w 2016 roku do 465 mln zł w 2018 roku. Polski Instytut Ekonomiczny w opublikował raport o dochodach budżetu państwa z branży hazardowej.

Bukmacherzy cenniejsi dla budżetu niż państwowe loterie

Rząd postawił na ustawę hazardową i trafił. Prywatne zakłady sportowe po raz pierwszy przebiły w podatkach państwowe loterie. Najwięksi gracze...

zobacz więcej

„Dochody z podatku od gier mają niewielki udział w dochodach budżetu państwa. W 2018 r. wpływy z tego podatku wyniosły 1,9 mld zł. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2014 r. Udział dochodów z podatku od gier w całkowitych dochodach budżetu państwa nie zmienia się jednak znacząco w czasie - w 2018 r. wyniósł zaledwie 0,5 proc. i był podobnych jak w poprzednich latach” – wyjaśnił w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Największa część dochodów z podatku od gier pochodzi z opodatkowania gier liczbowych, objętych monopolem państwa (37 proc. wpływów z podatku). Drugie miejsce przypada na zakłady wzajemne (32 proc.), w tym 3/4 to zakłady przez internet, a 1/4 – zakłady stacjonarne. Około 20 proc. wpływów wynika z opodatkowania kasyn, a nieco ponad 10 proc. z opodatkowania innych gier.

PIE zwrócił uwagę na rosnące dochody z opodatkowania zakładów wzajemnych zawieranych przez internet czyli internetowych firm bukmacherskich. „Dochody z tego tytułu wzrosły z 88 mln zł w 2016 r. do 465 mln zł w 2018 r., a więc ponad pięciokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat” – podano w raporcie.

Sejm za wzrostem akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Poparło ją 243 posłów, 201 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja...

zobacz więcej

PIE przypomniał kto opłaca podatek od gier – firmy, które urządzają gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty czy gry na automatach. „Podstawą do jego zapłaty jest najczęściej suma wpływów uzyskanych z organizacji gier. Podatek od gier nie jest więc podatkiem od wygranych (te opodatkowane są podatkiem dochodowym), a podatkiem nakładanym na organizatorów gier” – napisano w raporcie.

Stawki podatku od gier różnią się w zależności od rodzaju gry. Wynoszą od 2,5 proc. dla zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt (np. wyścigów konnych) do 50 proc. dla gier na automacie, gier cylindrycznych, gier w kości oraz gier w karty (oprócz pokera rozgrywanego w formie turnieju, objętego stawką 25 proc.).

PIE przypomniał, że rynek gier hazardowych w Polsce mocno rozwija się od początku lat 90. W 1992 r. w naszym kraju działało 16 legalnych kasyn, a w 2018 r. już 51. Z kolei liczba punktów przyjmowania zakładów wzajemnych (bukmacherstwo i totalizatory) w 2018 r. wzrosła do ponad 2,5 tys (w 2010 r. nie przekraczała 1,8 tys).

„Według szacunków Ministerstwa Finansów, dzięki nowym zasadom urządzania gier hazardowych, dodatkowe wpływy do budżetu państwa wyniosą 15 mld zł w najbliższych 10 latach” – to konkluzja raportu PIE.

źródło:

Zobacz więcej