RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bingo, szachy i krzyżówki mają wpływ na zdolności poznawcze

Dla osób w wieku 70 lat i starszych, granie w gry, może być pozytywnym zachowaniem w zakresie zmniejszania pogorszenia funkcji poznawczych (fot. Shutterstock/totojang1977)

Osoby, które po siedemdziesiątce regularnie grają w bingo, szachy, karty czy rozwiązują krzyżówki, mogą cieszyć się lepszymi zdolnościami poznawczymi. Regularne oddawanie się takim rozrywkom poprawia pamięć, szybkość myślenia i rozwiązywania problemów.

Naukowcy wykryli uszkodzenia w mózgach otyłych nastolatków

Strategiczne części mózgu nastolatków ze zbyt dużą masą ciała mają mniejszą liczbę połączeń nerwowych – stwierdzili brazylijscy naukowcy. Zmiany...

zobacz więcej

Psycholodzy z Uniwersytetu w Edynburgu stwierdzili, że ci, którzy rutynowo grali w gry, osiągali lepsze wyniki w testach pamięci i myślenia niż osoby, które rezygnowały z tego typu rozrywki. Równocześnie, w przypadku graczy zaobserwowano mniejszy spadek funkcji pamięci i szybkiego myślenia.

Dr Drew Altschul wskazuje, że dla osób w wieku 70 lat i starszych, granie w gry, może być pozytywnym zachowaniem w zakresie zmniejszania pogorszenia funkcji poznawczych.

Naukowcy twierdzą, że takie odkrycia pomagają lepiej zrozumieć, jaki styl życia i zachowania mogą być związane z zachowaniem lepszego zdrowia poznawczego w późniejszym wieku. Badanie może również pomóc ludziom w podejmowaniu decyzji o tym, jak najlepiej chronić mózg w miarę starzenia się.

– Chociaż umiejętności myślenia i funkcje poznawcze niektórych osób mogą się pogarszać wraz z wiekiem, badania te stanowią kolejny dowód na to, że nie musi to być nieuniknione – wskazuje Caroline Abrahams, dyrektor w organizacji charytatywnej Age UK. Dodaje, że takie aktywności, jak chociażby rozwiązywanie krzyżówek czy wypełnianie czasu różnego rodzaju grami, może stanowić kolejny element zdrowego stylu życia, obok aktywności fizycznej i zdrowej diety.

źródło:

Zobacz więcej