RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ulewne deszcze nawiedziły Kinszasę. Są dziesiątki ofiar

Wiele domów uległo całkowitemu zniszczeniu (fot. TT/Ruth Nesoba)

Ponad 40 osób zginęło w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, w wyniku ulewnych deszczów, które nawiedziły to miasto w nocy z poniedziałku na wtorek. Ulewy doprowadziły do powodzi, osunięć ziemi i śmiertelnych porażeń prądem – informuje agencja AFP.

Trzęsienie ziemi w Albanii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej 14 osób zginęło, a 600 zostało rannych w silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,4, które we wtorek nad ranem nawiedziło północny...

zobacz więcej

W zależności od źródła pojawiają się informacje o 41-42 ofiarach śmiertelnych. – Szkody materialne i ludzkie są naprawdę ogromne, a ich bilans jest dopiero wstępny – wskazał w rozmowie z AFP zastępca gubernatora miasta Neron Mbungu.

Dodał, że wśród ofiar jest dziecko, które zginęło rażone prądem. Podkreślał też, że w mieście trwa akcja ratunkowa. Zdaniem Mbungu 80 proc. szkód powstało ze względu na bezprawnie stawiane instalacje czy domy.

Osunięcia ziemi skutkowały zalaniem domów błotem czy zniszczeniem dróg. Tylko w jednej dzielnicy zalanych zostało ponad 300 domów, a wiele z nich uległo całkowitemu zniszczeniu.

Skutki ulew w prowincjach na zachodzie kraju w tegorocznej porze deszczowej odczuły już tysiące osób. Meteorologowie przewidują, że deszcze mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

Kinszasa to trzecie pod względem liczby ludności miasto Afryki po nigeryjskim Lagos i egipskim Kairze – mieszka w nim ponad 10 mln ludzi.

Agencja EFE przypomina, że w sierpniu ponad 50 osób zginęło w wyniku osunięć ziemi wywołanych ulewami na północnym wschodzie kraju.

źródło:

Zobacz więcej