Raport

Epidemia koronawirusa

IPN na tropie komunistycznych zbrodniarzy. Wśród podejrzanych Stefan Michnik

Szef Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzej Pozorski (fot. IPN)

Pion śledczy IPN prowadzi około stu spraw dotyczących zbrodni sądowych popełnionych przez sędziów i prokuratorów w czasach PRL-u. Poinformował o tym szef Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzej Pozorski.

„Godzi w pamięć milionów obywateli RP”. IPN kieruje sprawę nielegalnej tablicy do prokuratury

Odsłonięta przed kilkoma dniami na cmentarzu w Bytomiu tablica poświęcona m.in. żołnierzom narodowo-socjalistycznych Niemiec została umieszczona...

zobacz więcej

Podczas spotkania w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Pozorski podkreślił, że śledczy badają zbrodnie sądowe popełnione w okresie stalinizmu przypadającym na lata 1945-56 oraz podczas stanu wojennego.

Jedna ze spraw dotyczy byłego sędziego Stefana Michnika, na którym ciążą zarzuty wydawania w Polsce wyroków śmierci w okresie stalinizmu. Prokurator przypomniał, że Polskie władze starają się o ekstradycję podejrzanego, który od lat przebywa w Szwecji i unika polskiego wymiaru sprawiedliwości.

– W tej chwili przebywa on na wolności, ale my nie mamy rozpoznania Europejskiego Nakazu Aresztowania z wnioskiem o ekstradycję. W tym wniosku wskazujemy w pierwszej kolejności na to, że dopuścił się on zbrodni przeciwko ludzkości. Chcemy zmusić sąd szwedzki, żeby się wypowiedział, czy według jego oceny są to zbrodnie przeciwko ludzkości czy nie. Więc jeśli uzna, że są to zbrodnie przeciwko ludzkości, to miałby bardzo duży problem, żeby nam Stefana Michnika nie wydać – wskazał.

Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie dziewięćdziesięciu trzech przestępstw, w tym wydawania bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary długoletniego więzienia. Były sędzia okresu stalinowskiego ma w tej chwili 90 lat.

źródło:
Zobacz więcej