RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Pracujemy nad tym, aby dla odbiorców indywidualnych prąd nie podrożał”

– Pracujemy nad tym, aby także w roku przyszłym przynajmniej dla odbiorców indywidualnych wzrost cen prądu nie nastąpił. Chcemy chronić przede wszystkim rodziny, żeby nie odczuły skutków wzrostu cen prądu na giełdach – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Za prąd w Polsce płacimy jedną z najniższych stawek w Unii

Tylko w dwóch krajach UE ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są niższe niż w Polsce – tak wynika z danych Eurostatu. Nad Wisłą...

zobacz więcej

Sasin zapytany, kiedy i o ile wzrosną centy prądu dla odbiorców indywidualnych, wyjaśnił, że ceny prądu obiektywnie wzrastają co jest spowodowane polityką, jaką przyjęła UE wiele lat temu. Wskazał na politykę ekologiczną i klimatyczną.

– To powoduje, że emisja jest droga i produkcja prądu jest wielokrotnie droższa niż wcześniej – wyjaśnił. Podkreślił, że rządowi PiS udało się Polakom oszczędzić drastycznych podwyżek cen prądu.

– W tej chwili pracujemy nad tym, aby także w roku przyszłym przynajmniej dla odbiorców indywidualnych ten wzrost nie nastąpił. Chcemy chronić przede wszystkim rodziny, żeby nie odczuły skutków wzrostu cen prądu na giełdach – zadeklarował.

– Natomiast nie możemy w nieskończoność utrzymywać tych zaniżonych cen energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców. W tym dla przedsiębiorców. W dyskusji z Komisją Europejską w tym roku usłyszeliśmy i musieliśmy się do tego dostosować, że w stosunku do firm jest to forma pomocy publicznej. Nie możemy tego typu rozwiązań stosować w dalszym ciągu – powiedział.

Sasin wyjaśnił, że co prawda rząd przyjął rozwiązania ustawowe - rekompensaty dla wielkich, energochłonnych zakładów.

– Ale co do samej ceny rząd nie może w świetle prawa europejskiego utrzymywać zaniżonych cen energii elektrycznej – wyjaśnił wicepremier, minister aktywów państwowych w programie „Gość Wiadomości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej