RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tina Turner kończy 80 lat. „Nie odczuwam wielu oznak tego, że przemijam”

W 2007 roku Tina Turner zaprzestała koncertowania (fot. Paul Natkin/Getty Images))

Najczęściej nagradzana artystka rockandrollowa w historii przemysłu fonograficznego, laureatka aż ośmiu nagród Grammy Tina Turner, obchodzi 26 listopada swoje 80. urodziny. Piosenkarka karierę muzyczną zaczynała na początku lat 60.

Tina Turner Szwajcarką

Amerykańska piosenkarka Tina Turner została obywatelką Szwajcarii. Tamtejszy tabloid „Blick” donosi, że 73-letnia gwiazda odebrała paszport w...

zobacz więcej

Tina Turner, właściwie Anna Mae Bullock, jest nie tylko piosenkarką soulową i rockową oraz autorką tekstów, ale i choreografką, tancerką, aktorką. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie upłynęła jej kariera, dziś ma obywatelstwo Szwajcarii.

Ilu fanów artystki, tyle i ulubionych hitów w wykonaniu Tiny Turner. Jej charakterystyczny, chropawy głos znają wszyscy. „We Don't Need Another Hero”, „Private Dancer”, „Tonight”, „Simply the Best”, „What's Love Got To Do With It”, „Proud Mary” – żeby wymienić tylko kilka z jej przebojów. A tak na marginesie, czy ktoś wyobrażałby sobie czołówkę filmu z Bondem „GoldenEye” bez niezwykłego głosu Tiny Turner?

– Tak, jestem 80-latką. Jak wyobrażałam sobie życie, gdy będę miała 80 lat? Zupełnie inaczej. A jak jest teraz? Wyglądam świetnie. Czuję się wyśmienicie i nie odczuwam wielu oznak tego, że przemijam. Czuję jakbym dostała szansę na drugie życie – powiedziała artystka na nagraniu przygotowanym z okazji jej urodzin.

Dla wielu Tina Turner jest także bohaterką, która potrafiła się wyrwać spod wpływu toksycznego męża, Ike'a Turnera. – Przejął całkowitą kontrolę nad moim nazwiskiem, pieniędzmi i nade mną – wspomina artystka w jednym z wywiadów. Tina Turner, nie chcąc znosić dłużej przemocy, odeszła od męża.

Rozpoczęła karierę solową, która zaprowadziła ją na sam szczyt. Niektóre źródła podają, że liczba sprzedanych przez Tinę płyt wynosi nawet 200 mln egzemplarzy. To ona zdefiniowała główny nurt rocka lat 80. XX wieku.

Jest jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem sprzedaży koncertów na świecie i jednym z najpopularniejszych artystów w historii. W 2010 r. została uznana przez czasopismo „Rolling Stone” za jedną ze 100 najwybitniejszych artystów wszech czasów.

W 2007 r. Tina Turner zaprzestała koncertowania. Pytana, czy nie wróci do koncertów, mówiła, że przecież jest wiele jej nagranych występów sprzed lat, które fani mogą oglądać. – Mogą oglądać mnie na nagraniach. Ja też, oglądając te filmy, podskakuję i tańczę, więc cieszcie się nimi, ale ja już skończyłam z występami – mówiła.

Obecnie Tina Turner mieszka w Szwajcarii, gdzie znalazła ukojenie i odpoczynek. – Gdy siedzę nad jeziorem, czuję ogromny spokój. Żadnych problemów. Miałam naprawdę trudne życie. Nie obwiniam o to nikogo. Przetrwałam to, przeżyłam. Teraz jestem szczęśliwą osobą – mówiła w wywiadzie.

źródło:
Zobacz więcej