RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewica chwali Jaśkowiaka: Związki partnerskie i eutanazja to postulaty cywilizacyjne

Lewica chwali kandydata w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej Jacka Jaśkowiaka, który popiera legalizację małżeństw homoseksualnych i eutanazji. Czy takimi wypowiedziami prezydent Poznania odbierze głosy Lewicy? – Nie wiem, czy eutanazja i związki partnerskie to lewicowe postulaty. To są postulaty cywilizacyjne. Dobrze, że ci, którzy uważają, że są demokratami i działają na rzecz praw człowieka, podnoszą takie tematy – powiedział portalowi tvp.info poseł Krzysztof Śmiszek.

Wczoraj małżeństwa homoseksualne, dziś eutanazja. Jaśkowiak przedstawił stanowisko

Potrafię zrozumieć zarówno osobę, która cierpi w wyniku choroby nowotworowej i chce zakończyć życie, jak i osobę, której światopogląd zakazuje...

zobacz więcej

– My jesteśmy ugrupowaniem prowolnościowym albo ultrawolnościowym. Jeśli zachodzą ku temu przesłanki i osoba decyduje się na podjęcie takiego kroku, trzeba jej to prawnie umożliwić. Tak, aby to było w sposób humanitarny, zgodny ze standardami medycznymi i wartościami prawno-człowieczymi przeprowadzone – mówił na temat eutanazji Śmiszek.

– Nie konsultowaliśmy ani w środowiskach naukowych, ani w społecznych tematu, który dotyczy najcięższej decyzji, czyli śmierci człowieka i jego chęci pozbawienia siebie życia, czyli eutanazji. Jeżeli o tym nie będziemy rozmawiali, to wcześniej czy później do agendy politycznej ten temat wejdzie, bo ktoś go wniesie. Nie chodzi o to, żebyśmy wywołali polityczną burzę, tylko żebyśmy o tym rozmawiali – stwierdził szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Gawkowski wykluczył pochopne złożenie projektu ustawy w sprawie eutanazji. Opowiedział się jednak za spokojną i merytoryczną dyskusją z udziałem medyków i etyków na ten temat.

–  Potrafię zrozumieć zarówno osobę, która cierpi w wyniku choroby nowotworowej i chce zakończyć życie, jak i osobę, której światopogląd zakazuje podjęcia takiej decyzji – powiedział w Polsat News prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, pytany o swoje stanowisko w kwestii eutanazji.

Jaśkowiak zabrał głos w sprawie małżeństw homoseksualnych

Gdyby ode mnie zależała legalizacja małżeństw homoseksualnych w Polsce, to byłyby legalne – zadeklarował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak,...

zobacz więcej

Jakie zdanie na temat eutanazji mają politycy Koalicji Obywatelskiej? – Nie ma tego w programie KO. Ten pogląd jest,  jak rozumiem, poglądem Jacka Jaśkowiaka, ja tego poglądu nie podzielam – mówił poseł KO Zbigniew Konwiński.

– Uważam, że życie ludzkie jest wielką wartością i zawsze, kiedy jest szansa walki o życie ludzkie, należy tę walkę prowadzić do ostatnich chwil – stwierdził z kolei poseł KO Marcin Kierwiński.

Po co prezydent Poznania uruchamia dyskusję o eutanazji?

– Nie mam wrażenia, że prezydent Jaśkowiak uruchamia ten temat. Po prostu dzieli się swoimi przemyśleniami. Ma do tego prawo, a ja będę bardzo konsekwentnie mówił, że nie chcę oceniać w tak bardzo ważnych i wrażliwych tematach, czyjegoś zdania – odpowiedział Kierwiński.

– Odbieram słowa prezydenta Poznania jako wyraz poparcia dla eutanazji. To jest temat bardzo kontrowersyjny i wzbudzający emocje – mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

Jaśkowiak za homomałżeństwami. „PO postawiła się po stronie radykalnej lewicy”

Politycy Zjednoczonej Prawicy nie są zaskoczeni deklaracją kandydata w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej Jacka Jaśkowiaka o...

zobacz więcej

– Eutanazja jest bardzo wyraźnie w niektórych krajach promowana jako sposób na rozwiązanie różnych problemów. Nie tylko osobistych danego człowieka, ale także innych – uważa Jackowski.

Parlamentarzysta przypuszcza, że skrajne poglądy Jaśkowiaka mają uwiarygodnić KO w lewicowym elektoracie. – Widać wyraźnie, że prezydent Jaśkowiak chce narzucić agendę dyskusji. Licytuje się na hasła i program z Lewicą – stwierdził Jackowski.

– Na razie nie znamy żadnego merytorycznego programu kandydata na kandydata. Wiemy, że przedstawia szokujące propozycje obyczajowe. Udowadniają one, że jest kandydatem wyciągniętym z kapelusza. Był przymuszony do tego startu, żeby na siłę udowodnić, że w PO jest wybór między kandydatami – powiedział poseł PiS Maciej Małecki.

Zdaniem Małeckiego kandydat w prawyborach powinien zaproponować swoje propozycje w zakresie polityki międzynarodowej, bezpieczeństwa Polski i dotyczące spraw gospodarczych, a nie szokować opinię publiczną kontrowersyjnymi propozycjami.

źródło:
Zobacz więcej