RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biblia Gutenberga sprzedana za ponad milion euro

Dwutomowa „Biblia Latina” ukazała się w 1462 roku (fot. PAP/DPA/Axel Heimken)

Cenny egzemplarz Biblii, który wyszedł spod prasy drukarskiej Jana Gutenberga został sprzedany 25 listopada na aukcji w Hamburgu. Za 1,2 mln euro kupił go prywatny kolekcjoner ze Szwajcarii, poinformował hamburski Dom Aukcyjny „Ketterer Kunst”. Jego rzeczniczka powiedziała, że jest to najdroższa Biblia w historii aukcji w Niemczech.

Skrybowie w drodze do Watykanu. Szykują prezent dla Franciszka

Polscy skauci przekażą Franciszkowi wyjątkowy egzemplarz Ewangelii. Księga będzie zawierać fragmenty tekstów czterech autorów, przemyślenia młodych...

zobacz więcej

Dwutomowa „Biblia Latina” ukazała się w 1462 roku, a więc jeszcze za życia Gutenberga, ale wydrukowali ją jego następcy Johannes Fust i Peter Schöffer. Spośród 200 takich egzemplarzy wykonanych w ich pracowni, tzw. Biblii Fust-Schöffera – w całości zachowało się jeszcze ok. 20.

Jest to niezwykle rzadki, kompletny, w całości wydrukowany na pergaminie i pięknie ozdobiony egzemplarz, w pełni porównywalny z Biblią Gutenberga i dlatego cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów. Dotychczasowym jej właścicielem również była osoba prywatna.

Biblia Gutenberga to pełne wydanie Pisma Świętego w języku łacińskim. Jest pierwszym wydawnictwem dziełowym w Europie, wykonanym za pomocą tej nowej metody. Przygotował ją do druku i wydrukował Gutenberg w latach 1452-55 w swej rodzinnej Moguncji.

Pochodzący z Moguncji Jan Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz, jest twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Zrewolucjonizował sposób drukowania książek, wynalazł też aparat do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej.

Dwutomowa „Biblia Latina” ukazała się jeszcze za życia Gutenberga (fot. PAP/DPA/Axel Heimken)

źródło:
Zobacz więcej