RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PGZ dostanie więcej pieniędzy na produkcję amunicji

Umowa zostanie podpisana w środę w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej  (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Umowa zostanie podpisana w środę w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Polska Grupa Zbrojeniowa zostanie dokapitalizowana; dodatkowe środki zostaną przeznaczone na produkcję prochu strzelniczego, amunicji i rakiet – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON zmówił artyleryjskie wozy amunicyjne. Kontrakt z Hutą Stalowa Wola

– Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy się przyczynili do tego, że dzisiejszy kontrakt został zawarty. Bardzo dziękuję załodze Huty Stalowa Wola...

zobacz więcej

Umowa zostanie podpisana w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) między skarbem państwa a PGZ S.A. W jej podpisaniu udział weźmie minister obrony Mariusz Błaszczak. Na podstawie dokumentu podwyższony będzie kapitał spółki i dodatkowe środki przeznaczone zostaną na inwestycje realizowane przez spółkę zależną - Mesko S.A. w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej.

Jak podał resort obrony, fundusze zostaną wykorzystane na realizację projektów związanych z wytwarzaniem prochów, amunicji i rakiet w latach 2019-22.

Inwestycje w zakładach w Pionkach posłużą rozwojowi zdolności produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę infrastruktury oraz magazynów.

Celem inwestycji w Skarżysku-Kamiennej jest zwiększenie zdolności do produkcji amunicji małokalibrowej, rakiet i komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu parku maszynowego.

W odróżnieniu od prochu jednobazowego, w którym głównym składnikiem jest nitroceluloza, prochy wielobazowe są złożone także z innych substancji. Pozwalają uzyskać podczas spalania wyższą energię napędzająca pocisk, są też trwalsze i bezpieczniejsze w użyciu, a ich parametry spalania w mniejszym stopniu zależą od temperatury otoczenia.

Zakład Produkcji Specjalnej w Pionkach (woj. mazowieckie), który został połączony ze spółką Mesko w 2012 r., specjalizuje się w produkcji amunicji czołgowej 120 mm i 125 mm.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej