RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”. Sprawa Grossa umorzona

Prof. Jan Gross (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)
Prof. Jan Gross (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Jan T. Gross nie znieważył narodu polskiego wyrażając opinię, że Polacy – będąc „słusznie dumni z oporu swojego społeczeństwa wobec nazistów” – „podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców” – uznała katowicka prokuratura i umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Prof. Gross: Na Wchodzie połowa zamordowanych Żydów mogła zginąć „na miejscu”, nie w obozach

Podczas konferencji historycznej w Paryżu prof. Jan Tomasz Gross powiedział, że w czasie Holokaustu w krajach wschodnioeuropejskich „być może”...

zobacz więcej

Informacje o umorzeniu tego postępowania, toczącego się od 2015 r., przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Jak podała, w toku śledztwa zgromadzono szereg ekspertyz i informacji z Głównej i Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także opinie biegłych.

– Wynika z nich, że nie ma jednoznacznych i przekonywujących danych dotyczących liczby osób narodowości niemieckiej i żydowskiej, które poniosły śmierć wskutek działań Polaków podczas II wojny światowej. Kwestia oszacowania liczby ofiar pozostaje wciąż w sferze badań historyków i do dziś rodzi wiele kontrowersji i polemik o charakterze naukowym – wskazała prok. Zawada-Dybek.

– Powołany przez prokuraturę biegły historyk, dr Piotr Gontarczyk, wskazał w wydanej ekspertyzie, że nie istnieją wiarygodne badania naukowe, które potwierdzałyby, iż Polacy zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców. Według dr. Gontarczyka nie ma jednocześnie możliwości jednoznacznego wykazania, że taka opinia jest nieprawdziwa, a „świat nauki oraz polska i międzynarodowa opinia publiczna w oczywisty sposób uzna ją za mieszczącą się w granicach debaty naukowej”. Zadaniem prokuratury nie jest natomiast rozstrzyganie sporów o charakterze historycznym – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej