RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wczoraj małżeństwa homoseksualne, dziś eutanazja. Jaśkowiak przedstawił stanowisko

Jacek Jaśkowiak nie wyraził jednoznacznego poglądu w kwestii aborcji (fot. PAP/Leszek Szymański)
Jacek Jaśkowiak nie wyraził jednoznacznego poglądu w kwestii aborcji (fot. PAP/Leszek Szymański)

Potrafię zrozumieć zarówno osobę, która cierpi w wyniku choroby nowotworowej i chce zakończyć życie, jak i osobę, której światopogląd zakazuje podjęcia takiej decyzji – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pytany o swoje stanowisko w kwestii eutanazji.

Jaśkowiak zabrał głos w sprawie małżeństw homoseksualnych

Gdyby ode mnie zależała legalizacja małżeństw homoseksualnych w Polsce, to byłyby legalne – zadeklarował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak,...

zobacz więcej

Jaśkowiak – kandydat w prawyborach prezydenckich w PO – był gościem Polsat News, gdzie pytany był m.in. o kwestie światopoglądowe. Odnosząc się do eutanazji powiedział, że to trudny temat, który wymaga dyskusji i konsensusu społecznego. – Uważam zawsze, że należy zostawić każdemu prawo wyboru. Ja bym chciał o sobie decydować, a nie żeby o tym decydowali inni – podkreślił.

Dodał, że potrafi zrozumieć zarówno osobę bardzo cierpiącą, np. chorą na raka i która nie ma możliwości wyleczenia i chce zakończyć życie, ale też rozumie decyzje osoby, której przekonania zakazują dokonania eutanazji.

Jaśkowiak pytany był również o pogląd dotyczący aborcji. Stwierdził, że w tej kwestii nie da się udzielić prostej odpowiedzi. – W tym momencie jestem za takimi rozwiązaniami na przykład, jak w Niemczech, gdzie – gdy dochodzi do sytuacji już takiej dramatycznej – kobieta ma zapewnioną opiekę psychologa, w tym zakresie musi też odbyć ileś rozmów, które pomogą jej w podjęciu pewnych decyzji – powiedział.

Jak podkreślił, jest zwolennikiem prawa wyboru dla kobiet. – Ale dzisiaj, w tych uwarunkowaniach politycznych absolutnie jest to temat, który jest czysto hipotetyczny i tak naprawdę dla mnie jest to temat tylko i wyłącznie taki kampanijny – mówił. W ocenie Jaśkowiaka tego typu emocjonalne dyskusje są niepotrzebne, bo nie dotykają sedna problemu, tylko są zastępczym tematem.

W poniedziałek w RMF FM Jaśkowiak powiedział, że wprowadzenie małżeństw homoseksualnych to kwestia dyskusji. Przyznał, że gdyby to od niego zależało, małżeństwa takie byłyby w Polsce legalne. Pytany we wtorek, czy podtrzymuje swoje stanowisko, powiedział: „Wydaje mi się, że jest w tej chwili dużo więcej ważniejszych tematów, które są na dzisiaj dla Polski kluczowe”. Wskazał międzynarodowe bezpieczeństwo Polski w kontekście sytuacji politycznej Ukrainy.

– W tej kadencji parlamentu absolutnie jest to temat czysto hipotetyczny (wprowadzenie małżeństw jednopłciowych), natomiast nie mam wątpliwości, że w dłuższej perspektywie, na poziomie 4-5 czy 8 lat, czekają nas takie same zmiany, jak w Irlandii, jak w Hiszpanii, tych państwach Zachodniej Europy, bo zakładam, że miejsce Polski na arenie międzynarodowej jest tam, gdzie jest Zachodnia Europa – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej