RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stworzono kurtkę puchową mocniejszą od stali

Do wypełnienia kurtki nie użyto kaczego puchu, ale syntetyczne włókna plastiku (fot. Vollebak)

Nawet nóż sobie z nią nie poradzi, gdyż materiał jest piętnaście razy mocniejszy od stali. Firma produkująca odzież funkcyjną – Vollebak wprowadziła do sprzedaży kurtkę z „niezniszczalnego” materiału.

Kurtka z musicalu „Grease” sprzedana za ponad 400 tysięcy dolarów

Czarny skórzany kombinezon, w którym Olivia Newton-John wystąpiła z Johnem Travoltą w filmowym musicalu „Grease” z 1978 roku, został sprzedany na...

zobacz więcej

Sekretem tak wytrzymałej kurtki jest użycie włókien dyneema. Jest to najbardziej wytrzymałe z dotychczas wyprodukowanych włókien. Jest ono aż 15 razy silniejsze od stali.

„Materiał jest tak twardy, że pierwotnie był używany do pancerzy osobistych, pancerzy pojazdów przeciwbalistycznych, systemów cumowniczych dla gigantycznych kontenerowców i lin używanych do wiązania platform wiertniczych w gwałtownych, lodowych morzach.” – podkreślają producenci.

Dzięki takiemu materiałowi kurtka jest w stanie wyjść niemal bez szwanku ze spotkania gwoździami, gałęziami, skałami, a nawet jest w stanie poradzić sobie z nożem.

– Chcieliśmy stworzyć kurtkę, która sprosta najtrudniejszym wyzwaniom w najtrudniejszych miejscach na Ziemi” – dodał producent.

I właśnie inspiracja taką wytrzymałością sprawiła, że stworzono jedyną w swoim rodzaju kurtkę ze zdolnością do przetrwania.

Do wypełnienia kurtki nie użyto kaczego puchu, ale syntetyczne włókna plastiku. Do wyprodukowania jednej kurtki potrzebne jest użycie m.in. 30 półlitrowych butelek.

Kurta, która wyglądem przypomina te ze sklepowych półek ma oczywiście też wady. Jest sporo cięższa od zwykłej - waży 2,5 kg.

Taka jakość i wytrzymałość jednak kosztuje. Za taki model kurtki producent życzy sobie 895 euro.

źródło:
Zobacz więcej