RAPORT

Pogarda

ABW zatrzymała b. pracowników EuRoPol Gazu. „Niemal miliard szkody”

Chodzi o umowy gazowe z Rosją (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Chodzi o umowy gazowe z Rosją (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech byłych członków zarządu spółki EuRoPol Gaz – Michała Sz., Zdzisława J. oraz Mirosława D., którzy od 20 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2010 roku wchodzili w skład zarządu spółki – poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o wyrządzenie spółce szkody w wysokości niemal miliarda złotych przy zawieraniu umów gazowych z Rosją.

ABW ujawnia przebieg zatrzymania naczelnika CBŚP. Dementuje fake newsy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie stosowała przymusu wobec dwóch policjantów towarzyszących zatrzymaniu naczelnika rzeszowskiego CBŚP Piotra...

zobacz więcej

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, sprawę – dot. umów gazowych zawartych z Federacją Rosyjską – prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi.

ABW dokonała zatrzymań we wtorek. Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw wyrządzenia spółce EuRoPol GAZ szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

„Postępowanie, w toku którego zrealizowano dzisiejsze zatrzymania, dotyczy okoliczności zawarcia niekorzystnej dla Polski i sprzecznej z prawem Unii Europejskiej umowy międzyrządowej o dostawach rosyjskiego gazu do Polski” – podaje PK.

Śledczy przypominają, że w sprawie zarzuty usłyszała już była wiceminister gospodarki Grażyna H. „Podejrzana poświadczyła nieprawdę w rządowej dokumentacji co do rzekomo pozytywnego zaopiniowana przez szereg instytucji rządowych, w tym MSZ, wniosku dotyczącego wprowadzenia niekorzystnych dla Polski zmian w umowie między Polską a Rosją dotyczącej transferu gazu” – napisano.

Jak przypomina Prokuratura Krajowa, spółka EuRoPol GAZ jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa. Powołana została w celu świadczenia usługi transportu gazu ziemnego przez nasz kraj. W jej skład wchodzą przedstawiciele Polski i Rosji, przy czym strona polska i rosyjska posiadają po 48 proc. akcji natomiast 4 proc. należy do spółki Gas Trading S.A.

Jak czytamy, śledczy ustalili, że Michał Sz. i Mirosław D. doprowadzili do podpisania 27 stycznia 2010 r. w Moskwie umowy między EuRoPol GAZ, Gazprom Export i PGNiG S.A., w której znalazły się rażąco niekorzystne dla EuRoPol GAZ zapisy.

Dalej śledczy wyliczają, że w zawartej umowie strona polska zobowiązała się do rezygnacji z popierania pozwu przeciwko Gazprom Export, skierowanego do Międzynarodowego Handlowego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowej Federacji Rosyjskiej w Moskwie, zawierającego żądanie opłaty za usługę przesyłu gazu przez terytorium Polski w 2007 r.

„Ponadto strona polska zapewniła o wykonaniu przez Gazprom wszelkich zobowiązań dotyczących przesyłu gazu w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2009 r. W umowie znalazło się wspólne oświadczenie EuRoPol GAZ i Gazprom Export o braku wzajemnych roszczeń za okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2009 r.” – czytamy.

Łącznie zatrzymani przyczynili się do wyrządzenia spółce EuRoPol GAZ szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 848 milionów złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej