RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przemoc wobec kobiet. ONZ alarmuje

Protest w Rio de Janerio w 2016 r. (fot. Mario Tama/Getty Images)
Protest w Rio de Janerio w 2016 r. (fot. Mario Tama/Getty Images)

Według Organizacji Narodów zjednoczonych w 2017 r. z rąk mężów, partnerów i członków rodziny ginęło dziennie 137 kobiet. Według danych opublikowanych przez Biuro ONZ ds. zwalczania handlu narkotykami i przestępstw (UNODC) w 2017 r. zostało zamordowanych 87 tys. kobiet i dziewcząt na całym świecie. 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

Parlament Europejski uznaje ochronę życia poczętego za przemoc wobec kobiet

Parlament Europejski przyjął we wtorek sprawozdanie okresowe, w którym wzywa wszystkie kraje UE do ratyfikacji Konwencji Stambulskiej. Jedną z...

zobacz więcej

Aż w 58 proc. przypadków sprawca pochodził z najbliższego otoczenia ofiary. 30 tys. kobiet zostało zabitych przez własnych mężów bądź partnerów, 20 tys. przez innego członka rodziny.

Generalnie znacznie częściej dochodzi do zabójstw mężczyzn niż kobiet. Aż 80 proc. wszystkich ofiar stanowią mężczyźni. O wiele rzadziej stają się oni jednak ofiarami swoich partnerek. Dzieje się tak w 20 proc. przypadków, podczas gdy aż za 82 proc. zabójstw, gdzie ofiarami są kobiety, stoją ich partnerzy.

Jak wynika z raportu, w największym niebezpieczeństwie znajdują się kobiety w Afryce. Tu prawdopodobieństwo pozbawienia życia przez męża lub innego członka rodziny jest najwyższe.

W Europie to zagrożenie jest najniższe. Jeśli chodzi o dane liczbowe, to te najbardziej przerażające są w Azji. W 2017 r. zginęło tam 20 tys. kobiet. Sprawcy pochodzili z ich najbliższego otoczenia.

W raporcie UNODC zaznaczono, że „wiele ofiar jest zabijanych przez aktualnego lub byłego partnera, ale też przez ojca, brata, matkę, siostrę czy innych członków rodziny tylko dlatego, że są kobietami i taką mają rolę i status”. Zabójstwa te zwykle nie są spontaniczne, a są „kulminacją postępującej przemocy ze względu na płeć”. Głównymi motywami są „zazdrość i lęk przed byciem opuszczonym”.

Kilkutysięczna demonstracja kobiet w Turcji. Użyto gazu łzawiącego

W Stambule odbyła się w piątek kilkutysięczna nielegalna demonstracja w związku z obchodzonym tego dnia Międzynarodowym Dniem Kobiet. Do jej...

zobacz więcej

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyczyną zabójstw kobiet jest nierówny układ sił między kobietami a mężczyznami, a także „rozpowszechnione stosowanie przemocy w sytuacjach konfliktu”.

Zjawisko przemocy wobec kobiet przybiera na sile w trudnych warunkach życia, takich jak wojna czy ubóstwo.

Na liście ONZ, na której wyszczególniono kraje, w których najczęściej dochodzi do zabójstw kobiet na tle płci, na samej górze znalazły się kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki – te, w których na porządku dziennym jest przestępczość zorganizowana, przemoc etniczna, bezrobocie i ubóstwo.

W czołówce znalazły się Salwador (13,9 zabójstw na 100 tys. kobiet w 2017 r.) i Jamajka (11 zabójstw na 100 tys. kobiet).

Niepokojące dane napływają również z krajów środkowoafrykańskich i z południa kontynentu. Przy czym należy założyć, że faktyczne liczby są o wiele wyższe, bo oficjalne dane statystyczne z poszczególnych krajów są niedokładne.

800 tys. kobiet rocznie doświadcza w Polsce przemocy

Okazuje się, że przeszło 35 proc. kobiet na świecie doświadczyło przemocy seksualnej lub fizycznej ze strony partnera lub obcej osoby. 25 listopada...

zobacz więcej

W wielu wojnach przemoc wobec kobiet – gwałty, niewola, zabójstwa – jest stosowana jako systematyczny środek prowadzenia działań wojennych.

Jak podaje ONZ, na całym świecie rocznie odnotowywanych jest niemal 5 tys. tzw. „zabójstw honorowych”. Wówczas członkowie rodziny zabijają kobietę, która rzekomo naruszyła religijne bądź tradycyjne zwyczaje albo wartości, np. uprawiała seks przed ślubem.

Ofiary zostają zastrzelone, są kamieniowane, palone, zakopywane żywcem, duszone z „przerażającą systematycznością”, jak zaznacza ONZ.

Sprawcy często pozostają bezkarni. Najczęściej do „zabójstw honorowych” dochodzi w Indiach, gdzie statystyki wykazują 1tys. takich przypadków rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej