RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł Lewicy: Jeszcze parę tygodni i będziemy drugą siłą polityczną w Polsce

Parlamentarzyści Lewicy spodziewają się, że niebawem zmieni się lider opozycji. Palmę pierwsza ma w ich ocenie utracić Koalicja Obywatelska. – Jeszcze parę tygodni i będziemy drugą siłą polityczną w Polsce, jeśli chodzi o sondaże, ponieważ Lewica jest konsekwentna. Nie boi się mówić o prawach socjalnych i o prawach człowieka. Wyborcy i wyborczynie widzą, że w nas mają oparcie – powiedział portalowi tvp.info poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

„Lewica być może przejmie część upadającej Platformy Obywatelskiej”

– Rzeczywiście Lewica – SLD i Wiosna – być może przejmie część upadającej Platformy Obywatelskiej. Część lewicy, którą podkupił Grzegorz Schetyna...

zobacz więcej

Wcześniej podobne wizje kreślił jego klubowy kolega Andrzej Szejna.

– Rzeczywiście Lewica – SLD i Wiosna – być może przejmie część upadającej Platformy Obywatelskiej. Część lewicy, którą podkupił Grzegorz Schetyna do Platformy Obywatelskiej – nie ukrywam – patrzymy na nich z poczuciem wybaczenia tego, co zrobili – stwierdził w programie „Strefa starcia”.

Jak na takie zapowiedzi reagują politycy Koalicji Obywatelskiej?

– Widać, że szampan powyborczy jeszcze niektórym nie wywietrzał z głowy – stwierdził poseł KO Marcin Kierwiński. – W polskim Sejmie widziałem już wiele środowisk, partii politycznych, które na początku swojej drogi huraoptymistycznie mówiły: jesteśmy nadzieją, będziemy liderami. Potem życie bardzo szybko to weryfikowało – dodał Kierwiński.

W sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl Prawo i Sprawiedliwość poparło 40 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty procentowe), Koalicję Obywatelską 25 proc. (bez zmian), Lewicę 17 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe), Konfederację 9 proc. (wzrost o 1 punkt procentowy), a PSL/Kukiz'15 8 proc.  (spadek o 1 punkt procentowy). 1 proc. badanych wskazało na inne ugrupowania.

Lewica wciąż o żeńskich końcówkach. „Może lepiej mówić posło”

Parlamentarzystki Lewicy spotkały się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Chcą, by przy ich stałych miejscach w sali sejmowej zostały przytwierdzone...

zobacz więcej

– Uważam, że wyprzedzenie Koalicji Obywatelskiej jest możliwe. Przed nami jest bardzo dużo pracy. Zdajemy sobie z tego sprawę. Będziemy pracować i pokazywać, że jesteśmy merytoryczni i przygotowani do rządzenia krajem – mówiła nam Anita Sowińska. Posłanka Lewicy nie wykluczyła, że w przyszłości dojdzie do transferów posłów KO do jej klubu parlamentarnego.

– Już dużo rzeczy widziałem w parlamencie. Widziałem dużo nowych środowisk, które uważały, że złapały wiatr w żagle i królika za nogi. Tylko solidną pracą można zbudować poparcie społeczne, a nie jakimś triumfalizmem, który jest tylko formą PR-u – komentował takie deklaracje poseł KO Michał Szczerba.

Minister Michał Woś ze spokojem przygląda się rywalizacji na linii KO-Lewica.

– Mamy do czynienia z wielką walką na opozycji o to, kto będzie pierwszy, dlatego jesteśmy świadkami różnych radykalnych pomysłów. Cała scena polityczna od PO w lewo ma coraz bardziej radykalne poglądy. W ramach tej rywalizacji ich elektoraty się przesuwają. To sprawa wewnątrz opozycji. My chcemy rządzić i tym się zajmujemy – stwierdził.

Poza wzrostem poparcia dla Lewicy, w siłę rośnie też Konfederacja, która pozycjonuje się jako ugrupowanie na prawo od PiS-u. Zdaniem posła Marcina Horały taktyka Konfederacji jest niebezpieczna, bo w dłuższej perspektywie może doprowadzić do utraty władzy przez konserwatystów.

Poseł Konfederacji o sojuszu Polski z Rosją: Dlaczego nie? Należy rozważać różne opcje

– Nie uważam, że akurat Rosja jest naszym strategicznym partnerem i że będzie w najbliższym czasie, nic na to nie wskazuje. Ale należy rozważać...

zobacz więcej

– Prawicowe poglądy radykalizują do tego stopnia, aby spodobały się 10-15 proc. prawicowego elektoratu. Jaki może być efekt uboczny? Pozostali będą do tego zrażeni i PO  z Lewicą będą przez kilka kadencji rządziły, jeżeli ta operacja Konfederacji się uda. Ale sama Konfederacja będzie miała mandaty, biura poselskie, możliwość występowania w Sejmie – stwierdził poseł PiS w programie „Woronicza 17”.

– Konfederacja jest tamą dla postępów w Polsce sił lewicowych. Jest także tamą do przesuwania się PiS w lewą stronę, co już niestety nastąpiło. W przypadku Platformy – w bardzo zaawansowanym stopniu, w przypadku PiS – w pewnym stopniu. PiS postrzega nas jako swoją konkurencję o rząd dusz konserwatywnych, prawicowych i patriotycznych wyborców. To naturalne, że będziemy spotykali się z różnego rodzaju krytyką czy atakami – odpierał zarzuty poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Więcej optymizmu niż poseł Marcin Horała ma senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Nie wiemy, jaka będzie scena polityczna po następnych wyborach parlamentarnych. Nie można wykluczyć, że jeżeli PiS nie będzie miał zdolności do samodzielnego rządzenia, to będzie szukał koalicjanta – stwierdził parlamentarzysta.

Czy możliwy jest sojusz PiS z Konfederacją? – Możliwy byłby sojusz, który gwarantowałby zachowanie pryncypiów programowych PiS – odpowiedział senator Jackowski.

źródło:
Zobacz więcej