RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef GIS ostrzega: E-papierosy zabijają

Najnowsze

Popularne

Prawie co trzeci uczeń w wieku 15-19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. przynajmniej raz próbowało wapowania. W ciągu ostatnich ośmiu lat sześciokrotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy sięgali po e-papierosy – wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Rzecznik GIS: Substancje chemiczne w e-papierosach mogą spowodować zgon

O e-papierosach mówi, że są zdrowsze od papierosów tradycyjnych. Nic bardziej mylnego – do organizmu osób wdychających dym z tych urządzeń dostaje...

zobacz więcej

– Młodzież niestety traktuje e-papierosy jako mniej ryzykowne, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że są to narzędzia do uzależnienia od różnych substancji – powiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Wskazał, że młodzi ludzie wybierają tę formę konsumpcji nikotyny m.in. z powodu niskiego kosztu i smaku liquidów.

Pinkas podkreślił, że istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci i dorosłych.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) wprowadziło termin EVALI (e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury – EVALI), aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów lub waporyzacją.

Na początku października liczba potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków EVALI przekroczyła ponad tysiąc w samych Stanach Zjednoczonych i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

Atomizer, e-papieros, dilerka. „Państwo musi działać skrajnie pryncypialnie”

Nowe narkotyki zabijają. My relatywizujemy zagrożenia związane z paleniem e-papierosów, do których dodaje się substancje narkotyczne. Mamy być...

zobacz więcej

Od kwietnia 2019 r. na terenie Stanów Zjednoczonych na skutek użycia e-papierosów odnotowano 2290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej i 47 zgonów.

Pinkas powiedział, że e-papierosy są także używane jako urządzenia do inhalacji substancjami psychoaktywnymi. Wskazał, że w literaturze naukowej istnieje szereg dowodów wskazujących na przypadki użycia e-papierosa do inhalacji substancji takich jak: THC/CBD, syntetyczne katynony (np. mefedron), kokaina, metamfetamina, MDA, MDMA, GHB, heroina, fentanyl.

Szef GIS poinformował, że w Polsce odnotowano dwa zgony na skutek zażycia fentanylu przy użyciu e-papierosa.

Rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka apelował do rodziców o czujność i kontrolę, czy ich dzieci nie używają e-papierosów.
B – Pojawił się nowy trend, gdzie w tych urządzeniach młodzież stosuje obok środków wziewnych również narkotyki i to zarówno THC, jak i metamfetaminę – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej