RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Londyn mówi Uberowi „nie”. Firma straciła licencję na przewóz osób

Firma zapowiedziała złożenie apelacji. Do czasu jej rozpatrzenia zamierza też świadczyć usługi (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Firma zapowiedziała złożenie apelacji. Do czasu jej rozpatrzenia zamierza też świadczyć usługi (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Władze miejskie Londynu nie przedłużyły firmie Uber licencji na świadczenie usług przewozu pasażerów – poinformował Transport for London. Jako powód odmowy regulator odpowiadający za kwestie transportu w brytyjskiej stolicy podaje fakt, że wciąż są zastrzeżenia co do bezpieczeństwa. Władze miasta przyznają, że decyzja może być niepopularna wśród klientów przewoźnika, jednak „ich bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi”. Uber zatrudnia w Londynie około 45 tys. kierowców.

Polska aplikacja jak Uber. Wygrała w konkursie Komisji Europejskiej

Polska aplikacja „Dobre wsparcie”, oferująca sąsiedzkie usługi opiekuńcze, wygrała w konkursie Komisji Europejskiej RegioStars na najbardziej...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił Transport for London, zmiany w aplikacji Ubera umożliwiały nieupoważnionym kierowcom na załadowanie zdjęć na konta innych kierowców, co oznacza, że mogli odbierać pasażerów, podszywając się pod nich. Takie przypadki miały miejsce podczas co najmniej 14 tys. przejazdów pod koniec 2018 i na początku 2019 r.

Ponadto zwolnieni lub zawieszeni kierowcy nadal mogli tworzyć swoje profile w aplikacji Ubera i przewozić pasażerów, co stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa.

– Chociaż przyznajemy, że Uber wprowadził ulepszenia, jest nie do przyjęcia, że zezwolił pasażerom na wsiadanie do taksówek kierowanych przez osoby, które mogą nie mieć licencji ani ubezpieczenia – oświadczyła Helen Chapman, dyrektor ds. licencji, regulacji i opłat w TfL.

Jak przyznał z kolei burmistrz Londynu Sadiq Khanm, zdaje siebie sprawę, że ta decyzja może być niepopularna wśród użytkowników Ubera, ale ich bezpieczeństwo „jest sprawą najwyższej wagi”. – Przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa londyńczykom – powiedział burmistrz.

Firma natychmiast zapowiedziała, że złoży apelację, a do czasu jej rozpatrzenia będzie świadczyła usługi. Nazwała też decyzję TfL „niesłychaną i niewłaściwą”.

Uber wyleci w przestworza. Podróż helikopterem ma trwać kilka minut

Uber wprowadza nową usługę. W Nowym Jorku pasażerowie będą mogli podróżować helikopterem. Na razie będzie on kursować na jednej trasie. Firma nowy...

zobacz więcej

– W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadziliśmy audyt każdego kierowcy w Londynie i dodatkowo wzmocniliśmy nasze procedury. Mamy solidne systemy i kontrole potwierdzające tożsamość kierowców i wkrótce wprowadzimy nowy proces rozpoznawania twarzy – powiedział Jamie Heywood, szef firmy na Europę Północną i Wschodnią.

Uber początkowo stracił licencję na świadczenie usług w Londynie we wrześniu 2017 r., ale później dwukrotnie została ona warunkowo przedłużona. Po raz drugi TfL przedłużył ją we wrześniu tego roku – na zaledwie dwa miesiące, choć maksymalny termin wydawania licencji przez regulatora to pięć lat. Termin przedłużenia upłynął w niedzielę.

Dla Ubera pracuje w Londynie około 45 tys. kierowców. Brytyjska stolica jest jednym z pięciu najważniejszych rynków dla tej firmy. Według jej danych 24 proc. przychodów generowanych jest w pięciu miastach, oprócz Londynu są to: San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork i Sao Paulo w Brazylii.

W Wielkiej Brytanii oprócz Londynu Uber świadczy usługi przewozu osób jeszcze w 18 innych miastach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej