RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Chrońcie każde życie”. Franciszek spotkał się z premierem Japonii

Papież Franciszek i premier Japonii Shinzō Abe odbyli prywatne spotkanie (fot. PAP/EPA/BEHROUZ MEHRI / POOL)
Papież Franciszek i premier Japonii Shinzō Abe odbyli prywatne spotkanie (fot. PAP/EPA/BEHROUZ MEHRI / POOL)

Pokój budowany za sprawą sprawiedliwości i solidarności i ochrona najsłabszych – to niektóre z tematów, które poruszył papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami rządu Japonii w Tokio. Ojciec Święty najpierw rozmawiał z premierem tego kraju Shinzō Abe, a następnie skierował przesłanie do m.in. korpusu dyplomatycznego.

Franciszek w Nagasaki: Wierzymy w Boga żywych. Chrystus żyje i działa pośród nas

Do bycia zaczynem Królestwa Bożego i świadczenia nadziei, która jest w Chrystusie żyjącym w swoim Kościele zachęcił papież Franciszek japońskich...

zobacz więcej

Na rozmowę papieża z premierem Shinzō Abe przewidziano pół godziny. Następnie obaj spotkali się z innymi przedstawicielami władz i członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanymi w Japonii. Był wśród nich wicepremier Tarō Asō, katolik.– Misją Japonii, jako jedynego kraju, który doświadczył zgrozy nuklearnego zniszczenia w czasie wojny, jest przewodzenie wysiłkom wspólnoty międzynarodowej w uwolnieniu świata od broni jądrowej – powiedział Shinzō Abe, deklarując, że jego rząd będzie wspierał dialog między państwami posiadającymi tę broń i tymi, którzy jej nie mają.

Odnosząc się do motta papieskiej wizyty: „Chronić każde życie”, szef rządu podkreślił, że nie można zapominać o nikim, kto znajduje się w beznadziejnej sytuacji i pracować na rzecz tego, by świat był lepszy. Zakończył, cytując słowa papieża, że „wyzwania istnieją po to, by je pokonywać”.

Wsparcie papieża

Z kolei Franciszek w swoim przemówieniu zaznaczył, że przybył, „aby umocnić japońskich katolików w wierze, w ich zaangażowaniu charytatywnym na rzecz potrzebujących i ich służbie dla kraju, którego z dumą czują się obywatelami”.

Franciszek w Hiroszimie: Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest zbrodnią

– Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest zbrodnią przeciwko człowiekowi i przyszłości – mówił papież Franciszek w Hiroszimie w...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że „Japonia jako państwo jest szczególnie wrażliwa na cierpienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji i osób niepełnosprawnych”. – Mottem mojej wizyty są słowa „Chrońcie wszelkie życie”, uznając jego nienaruszalną godność oraz znaczenie okazywania solidarności i wsparcia naszym braciom i siostrom w obliczu każdej potrzeby – przypomniał papież.

Problem broni jądrowej

– Podążając śladami moich poprzedników, pragnę również błagać Boga i zachęcić wszystkich ludzi dobrej woli do dalszego promowania i wspierania wszelkich niezbędnych środków zapobiegawczych, aby nigdy więcej w dziejach ludzkości nie powtórzyło się zniszczenie dokonane przez bomby atomowe w Hiroszimie i Nagasaki – powiedział.

– Historia uczy nas, że nawet najpoważniejsze konflikty między narodami i państwami mogą znaleźć odpowiednie rozwiązania jedynie na drodze dialogu – jedynej broni godnej człowieka i zdolnej do zagwarantowania trwałego pokoju – podkreślił Franciszek.

Dodał, że jest przekonany „o potrzebie zajęcia się problemem nuklearnym na poziomie wielostronnym, promując proces polityczny i instytucjonalny zdolny do wypracowania szerszego konsensusu i działań międzynarodowych”.

Dialog drogą do pokoju

Podkreślił, że „do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata konieczna jest kultura spotkania i dialogu”. Jako przykład podał Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, które odbędą się w Japonii w przyszłym roku i „będą bodźcem do rozwijania ducha solidarności, który wykroczy poza granice państwowe i regionalne, starając się o dobro całej naszej ludzkiej rodziny”.

Papież Franciszek przybył do Japonii

Papież Franciszek przybył do stolicy Japonii, Tokio. Papieski samolot przyleciał z Bangkoku w Tajlandii. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek...

zobacz więcej

Franciszek wskazał na „cenne dziedzictwo kulturowe” Japonii oraz „głębokie wartości religijne i moralne”, które charakteryzują jej „starożytną kulturę”. – Dobre relacje między różnymi religiami mają nie tylko istotne znaczenie dla przyszłości pokoju, ale także, by przygotować obecne i przyszłe pokolenia do docenienia zasad etycznych, stanowiących podstawę prawdziwie sprawiedliwego i humanitarnego społeczeństwa – zaznaczył Biskup Rzymu.

Zgodnie ze słowami Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, który podpisałem z wielkim imamem Al-Azhar, w lutym bieżącego roku, nasza wspólna troska o przyszłość rodziny ludzkiej zachęca nas, byśmy, „przyjęli kulturę dialogu jako drogę; wzajemną współpracę jako kodeks postępowania; wzajemne porozumienie jako metodę i standard” – przypomniał papież.

Ekologia, ekonomia i ochrona ludzkiej godności

Mówiąc o pięknie naturalnym Japonii, „symbolizowane przede wszystkim przez obraz kwiatów wiśni”, wskazał na konieczność ochrony „naszego wspólnego domu”. Kompleksowe podejście do tego zadania „musi uwzględniać także ekologię człowieka”.

– Zaangażowanie w ochronę oznacza stawienie czoła pogłębiającej się przepaści między bogatymi a ubogimi w globalnym systemie gospodarczym, który pozwala nielicznym uprzywilejowanym żyć w bogactwie, podczas gdy większość ludności świata żyje w ubóstwie – zwrócił uwagę Ojciec Święty.

Dodał, że „ludzka godność powinna znajdować się w centrum wszelkiej działalności społecznej, gospodarczej i politycznej”. – Należy promować solidarność międzypokoleniową i na wszystkich poziomach życia społecznego trzeba okazywać troskę tym, którzy zostali zapomniani i wykluczeni. Myślę szczególnie o ludziach młodych, którzy często czują się uciemiężeni w obliczu trudności w rozwoju, a także o osobach starszych i samotnych, cierpiących z powodu izolacji – powiedział. – Wiemy, że w ostateczności cywilizacja danego kraju czy narodu nie jest mierzona siłą gospodarczą, ale uwagą, jaką poświęca potrzebującym, a także zdolnością do stawania się owocnymi i promotorami życia – wskazał papież, dziękując za zaproszenie do Japonii.

Pragnę was wesprzeć w waszych wysiłkach na rzecz kształtowania ładu społecznego coraz bardziej zdolnego do ochrony życia, coraz bardziej szanującego godność i prawa członków rodziny ludzkiej - powiedział na zakończenie Franciszek.

źródło:
Zobacz więcej