
Pokój budowany za sprawą sprawiedliwości i solidarności i ochrona najsłabszych – to niektóre z tematów, które poruszył papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami rządu Japonii w Tokio. Ojciec Święty najpierw rozmawiał z premierem tego kraju Shinzō Abe, a następnie skierował przesłanie do m.in. korpusu dyplomatycznego.
Do bycia zaczynem Królestwa Bożego i świadczenia nadziei, która jest w Chrystusie żyjącym w swoim Kościele zachęcił papież Franciszek japońskich...
zobacz więcej
Na rozmowę papieża z premierem Shinzō Abe przewidziano pół godziny. Następnie obaj spotkali się z innymi przedstawicielami władz i członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanymi w Japonii. Był wśród nich wicepremier Tarō Asō, katolik.
– Misją Japonii, jako jedynego kraju, który doświadczył zgrozy nuklearnego zniszczenia w czasie wojny, jest przewodzenie wysiłkom wspólnoty międzynarodowej w uwolnieniu świata od broni jądrowej – powiedział Shinzō Abe, deklarując, że jego rząd będzie wspierał dialog między państwami posiadającymi tę broń i tymi, którzy jej nie mają.
#PopeinJapan
— Andrea Tornielli (@Tornielli) November 25, 2019
Il primo ministro Shinto Abe dice al Papa che Il Giappone, unico paese ad aver subito un attacco atomico, si impegna solennemente “a prendere l’iniziativa a livello internazionale per la riduzione e definitiva eliminazione delle armi atomiche” pic.twitter.com/2Iv88elcXn
Odnosząc się do motta papieskiej wizyty: „Chronić każde życie”, szef rządu podkreślił, że nie można zapominać o nikim, kto znajduje się w beznadziejnej sytuacji i pracować na rzecz tego, by świat był lepszy. Zakończył, cytując słowa papieża, że „wyzwania istnieją po to, by je pokonywać”.#PopeinJapan Inizia l’incontro ufficiale con il premier Abe e le autorità politiche pic.twitter.com/yPYWk3CoL8
— Andrea Tornielli (@Tornielli) November 25, 2019
– Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest zbrodnią przeciwko człowiekowi i przyszłości – mówił papież Franciszek w Hiroszimie w...
zobacz więcej
Zwrócił uwagę, że „Japonia jako państwo jest szczególnie wrażliwa na cierpienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji i osób niepełnosprawnych”. – Mottem mojej wizyty są słowa „Chrońcie wszelkie życie”, uznając jego nienaruszalną godność oraz znaczenie okazywania solidarności i wsparcia naszym braciom i siostrom w obliczu każdej potrzeby – przypomniał papież.
Problem broni jądrowej
– Podążając śladami moich poprzedników, pragnę również błagać Boga i zachęcić wszystkich ludzi dobrej woli do dalszego promowania i wspierania wszelkich niezbędnych środków zapobiegawczych, aby nigdy więcej w dziejach ludzkości nie powtórzyło się zniszczenie dokonane przez bomby atomowe w Hiroszimie i Nagasaki – powiedział.
– Historia uczy nas, że nawet najpoważniejsze konflikty między narodami i państwami mogą znaleźć odpowiednie rozwiązania jedynie na drodze dialogu – jedynej broni godnej człowieka i zdolnej do zagwarantowania trwałego pokoju – podkreślił Franciszek.
Dodał, że jest przekonany „o potrzebie zajęcia się problemem nuklearnym na poziomie wielostronnym, promując proces polityczny i instytucjonalny zdolny do wypracowania szerszego konsensusu i działań międzynarodowych”.
Dialog drogą do pokoju
Podkreślił, że „do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata konieczna jest kultura spotkania i dialogu”. Jako przykład podał Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, które odbędą się w Japonii w przyszłym roku i „będą bodźcem do rozwijania ducha solidarności, który wykroczy poza granice państwowe i regionalne, starając się o dobro całej naszej ludzkiej rodziny”.
Papież Franciszek przybył do stolicy Japonii, Tokio. Papieski samolot przyleciał z Bangkoku w Tajlandii. W trakcie trzydniowej wizyty Franciszek...
zobacz więcej
Franciszek wskazał na „cenne dziedzictwo kulturowe” Japonii oraz „głębokie wartości religijne i moralne”, które charakteryzują jej „starożytną kulturę”. – Dobre relacje między różnymi religiami mają nie tylko istotne znaczenie dla przyszłości pokoju, ale także, by przygotować obecne i przyszłe pokolenia do docenienia zasad etycznych, stanowiących podstawę prawdziwie sprawiedliwego i humanitarnego społeczeństwa – zaznaczył Biskup Rzymu.
Zgodnie ze słowami Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, który podpisałem z wielkim imamem Al-Azhar, w lutym bieżącego roku, nasza wspólna troska o przyszłość rodziny ludzkiej zachęca nas, byśmy, „przyjęli kulturę dialogu jako drogę; wzajemną współpracę jako kodeks postępowania; wzajemne porozumienie jako metodę i standard” – przypomniał papież.
Ekologia, ekonomia i ochrona ludzkiej godności
Mówiąc o pięknie naturalnym Japonii, „symbolizowane przede wszystkim przez obraz kwiatów wiśni”, wskazał na konieczność ochrony „naszego wspólnego domu”. Kompleksowe podejście do tego zadania „musi uwzględniać także ekologię człowieka”.
– Zaangażowanie w ochronę oznacza stawienie czoła pogłębiającej się przepaści między bogatymi a ubogimi w globalnym systemie gospodarczym, który pozwala nielicznym uprzywilejowanym żyć w bogactwie, podczas gdy większość ludności świata żyje w ubóstwie – zwrócił uwagę Ojciec Święty.
– Wiemy, że w ostateczności cywilizacja danego kraju czy narodu nie jest mierzona siłą gospodarczą, ale uwagą, jaką poświęca potrzebującym, a także zdolnością do stawania się owocnymi i promotorami życia – wskazał papież, dziękując za zaproszenie do Japonii.#PapaFrancesco
— Andrea Gagliarducci (@andygag) November 25, 2019
La dignità umana dev’essere al centro di ogni attività sociale, economica e politica”https://t.co/g0catDv64w#PapainGiappone