RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chcą resetu z Moskwą

Kwestionują powołanie Żelaznej Dywizji w Siedlcach i podważają sens istnienia NATO (fot. Shutterstock/ Degtyaryov Andrey)

Kwestionują powołanie Żelaznej Dywizji w Siedlcach i podważają sens istnienia NATO. Mają silne wsparcie z Zachodu, a jednocześnie twierdzą, że to w imię obrony praworządności i demokracji.

Między linami Auschwitz, czyli pięściami walcząc o życie

Uczeń legendarnego Feliksa Stamma, stoczył 70 walk jako więzień Auschwitz. Po wojnie był świadkiem w procesie Rudolfa Hoessa. Ważył 45 kg, gdy...

zobacz więcej

„Sojusz Atlantycki przestał być wspólnotą wartości. Jego członków nie łączy przekonanie o potrzebie obrony praw człowieka, standardów demokracji i praworządności. Z traktatu waszyngtońskiego został tylko biznesowo rozumiany art. 5, czyli: jeśli zapłacicie, to może będziemy was bronić” – pisze profesor Roman Kuźniar w tygodniku „Newsweek Polska”.

Były doradca Bronisława Komorowskiego i odpowiedzialny za politykę wschodnią, także po inwazji na Gruzję i również po katastrofie smoleńskiej, kreśli te słowa pod adresem NATO i, co ważne, kreśli je w kontekście niechęci do Stanów Zjednoczonych.

W tym samym wydaniu „Newsweeka” podważa się powstanie dywizji pod dowództwem generała Jarosława Gromadzińskiego. Dywizji kluczowej nie tylko dla polityki obronnej Polski, ale także Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zbiega się w to w czasie z podobnym myśleniem prezydenta Francji oraz byłego szefa polskiego MSZ, Radosława Sikorskiego.

„Szanuję ludzi, którzy kreślą wizję, do której można się odnieść. A nie znoszę biurokratów i kunktatorów, którzy co prawda nigdy się nie narazili, ale nic ciekawego nie powiedzieli. W kontekście konfliktu amerykańsko-chińskiego, pozycja Rosji jest bardzo ważna i ciekawa - tak dla Europy, jak i dla Polski. Lepiej, by Rosja była tu po naszej stronie” – podkreśla wspomniany Sikorski.

Sikorski chce europejskich sił zbrojnych. I nadal jest fanem Macrona

Były szef MSZ Radosław Sikorski w wywiadzie dla Deutsche Welle wspomina swoje słowa o historycznej roli Niemiec, odnosi je do prezydenta Francji...

zobacz więcej

Prezydent Francji Emmanuel Macron idzie dalej i podważa sens istnienia NATO. A dokładniej podważa sens art. 5.

– Jeśli chcemy zbudować pokój w Europie, odbudować europejską, strategiczną autonomię, musimy przemyśleć nasze stosunki z Rosją – mówi prezydent Francji i kontynuując, wyraźnie jest przeciwny opieraniu europejskiego bezpieczeństwa o sojusz z USA, a idąc dalej – o NATO w obecnym kształcie. Tym samym wraca, podobnie jak Angela Merkel, do idei budowy unijnej armii.

Tak również myśli Sikorski, snujący wizję europejskiego legionu. I co więcej, legionu szkolonego przez francuską Legię Cudzoziemską.

Polscy przeciwnicy naszego sojuszu z USA, a także budowy silnej polskiej armii i szczególnego wzmocnienia naszych sił na wschodzie, mają silne wsparcie w ośrodkach opiniotwórczych w tzw. demokratycznej Europie.

Na ponad 100 stronach analizy pt. „Fort Trump albo nic?” Paul Taylor, senior fellow w brukselskim think tanku i dziennikarz Politico, „analizuje pozycję strategiczną Polski, jej politykę bezpieczeństwa oraz sojusze dyplomatyczne, funkcję i obecny stan sił zbrojnych, jak również stan przemysłu zbrojeniowego”.

Medycyna pola walki i cyberprzestrzeń. Polski wkład w zdolności obronne UE

Co niezwykle ważne, podany w tytule zakres naszego zainteresowania i wsparcia w obszarze medycznym jest całkowicie polską inicjatywą i od początku...

zobacz więcej

W rzeczywistości brnąc przez poszczególne rozdziały dokumentu, widzimy kalki wypowiedzi i ocen m.in. polityków polskiej opozycji.

„Jarosław Kaczyński wszędzie upatruje wrogów i zagrożeń” – czytamy. Autor nie ukrywa także swojej niechęci do Antoniego Macierewicza i jego roli w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej. Taylor również neguje fakt, że śmierć wielu polskich dowódców, zaangażowanych również w struktury NATO, miała jakiekolwiek znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z kolei, w kontekście współpracy z Niemcami, omawiana analiza zarzuca Polsce podniesienie kwestii reperacji wojennych. Krytykuje ona również WOT, a w kontekście zmian w dowództwie polskiej armii używa słów polskiej opozycji – „czystka”.

Ale jeszcze warto spojrzeć na tożsame raporty dotyczące Niemiec i Francji. Ich wspólny mianownik, to wiodąca rola Niemiec. A także oś bezpieczeństwa Europy na linii Berlin – Paryż.

źródło:
Zobacz więcej