Raport

Epidemia koronawirusa

Powraca afera podkarpacka. CBA zatrzymało mężczyznę z Przeworska

Elektrociepłownia Przeworsk (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Agenci katowickiej delegatury CBA zatrzymali przedsiębiorcę z Przeworska. Sprawa – wątek afery Podkarpackiej – dotyczy zakupu elektrociepłowni na Rzeszowszczyźnie. W tym śledztwie Biuro zatrzymało m.in. byłych członków zarządu PGE Energia Odnawialna.

CBA weszło do Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych. Kontrola dotyczy zamówień publicznych gminy w latach...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Śledztwo, które CBA prowadzi pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zakupu w 2010 r. przez PGE Energia Odnawialna S.A. Elektrociepłowni Przeworsk za 22 mln zł.

Wcześniej właścicielem obiektu była spółka, która zakupiła budynki za 2.5 mln zł.

Według ustaleń Biura transakcja nie miała żadnych podstaw ekonomicznych. – Zakupiony sprzęt miał bardzo niską sprawność, wysoką awaryjność i nie nadawał się do ciągłej pracy. Od momentu zakupu nie była ona włączona do użytkowania, a jej wartość tuż po zakupie była szacowana jako wartość złomu – mówi nam Brodowski.

Dodaje, że zatrzymany dziś przedsiębiorca usłyszy w prokuraturze zarzut pomocnictwa do prania brudnych pieniędzy. Wcześniej prokuratura przedstawiła, w tym wątku, zarzuty 12 osobom.

W kwietniu 2018 r. CBA zatrzymało w tej sprawie siedem osób, później kolejne trzy. W tle sprawy jest spółka powiązana z „Panama Papers”. Zatrzymano i postawiono zarzuty m.in. byłym członkom zarządu PGE Energia Odnawialna – prezesowi Wojciechowi A., Jackowi P., Krzysztofowi K. i Marzannie Ch., byłemu dyrektorowi departamentu w PGE Energia Odnawialna SA Bogdanowi Z. oraz prezesowi zarządu spółki E. z branży energetycznej Piotrowi M.

źródło:
Zobacz więcej