RAPORT

Tusk kontra Tusk

Brytyjską minę wydobyto w Świnoujściu. Transport niewybuchu

Brytyjską lotniczą minę morską typu Mk VI z Kanału Piastowskiego wydobyli marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski/ zdjęcie ilustracyjne)
Brytyjską lotniczą minę morską typu Mk VI z Kanału Piastowskiego wydobyli marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski/ zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski.

Bombowe odkrycie w Neapolu. Lokalna prefektura zarządziła ewakuację

W zatoce neapolitańskiej zdetonowano bombę z okresu II wojny światowej. Odkrycia materiału wybuchowego dokonano niedaleko samego portu w Neapolu.

zobacz więcej

Brytyjską lotniczą minę morską typu Mk VI z Kanału Piastowskiego wydobyli marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Mina waży 900 kg, a sam ładunek wybuchowy to ponad 400 kilogramów.

– Mina została podniesiona z dna i spoczęła na pokładzie niszczyciela min ORP Flaming, który wypływa ze Świnoujścia w stronę poligonu morskiego – powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak dodał, mina zostanie zneutralizowana na poligonie morskim w godzinach popołudniowych.

Lewandowski powiedział także, że akcja wydobycia miny przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Podczas wydobycia i transportu bomby poza główki portu w Świnoujściu wstrzymano ruch dla statków wchodzących z redy portu w kierunku Zalewu Szczecińskiego, a także ruch dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu ruch został wstrzymany w godzinach od 9.00 do 10.00.

Z utrudnieniami radzić sobie musieli mieszkańcy Świnoujścia i użytkownicy przeprawy promowej. Od godziny 7:15 do 9:15 zamknięta była przeprawa promowa „Centrum”. Z kolei promy na przeprawie „Warszów” nie pływały w godzinach od 9.30 do 9.55.

Na czas transportu miny poza teren portu w Świnoujściu zaplanowano czasowe zamknięcia dla ruchu kołowego i pieszego ulic położonych najbliżej toru wodnego, m.in. Wybrzeże Władysława IV, Bohaterów Września, Chrobrego, Jana z Kolna.

W akcji wydobycia miny bierze udział załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej