RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łuk triumfalny czy „symbol dominacji Sowietów”? Fogiel: Coś poszło nie tak

Coś poszło bardzo nie tak, jeżeli symbolem Warszawy jest Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina, a nie największe zwycięstwo polskie w ostatnich stuleciach – Bitwa Warszawska – powiedział w programie „#Jedziemy” Radosław Fogiel. Poseł PiS odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego o potrzebie upamiętnienia tej bitwy poprzez budowę łuku triumfalnego.

Premier zdradził, kto zostanie pełnomocnikiem rządu ds. CPK

Pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie Marcin Horała – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, teraz...

zobacz więcej

– Polacy walczący w Bitwie Warszawskiej 1920 roku ocalili ojczyznę i cały kontynent. Wszyscy mamy wobec nich wielki dług wdzięczności. Bez nich nie byłoby nas, a także Europy, jaką dzisiaj znamy; zasługują na wielkie upamiętnienie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kwestia upamiętnienia Bitwy Warszawskiej została poruszona podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) premiera Morawieckiego na Facebooku. Szefa rządu zapytano wówczas, kiedy powstanie pomnik na cześć tego wydarzenia. Premier odpowiedział, że jest zwolennikiem budowy łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę i zaznaczył, że wspiera fundację, która o to zabiega.

O sprawę budowy łuku triumfalnego był pytany w TVP Info Radosław Fogiel. Poseł PiS zauważył, że jest wiele osób przeciwnych idei budowy takiego pomnika. Jak ocenił, „oni wychowywali się na Unii Wolności, na generalne Różańskim i przejmują te poglądy”.

Zapytany o to, czy Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć Fogiel odparł: „moralnie i sercem jestem za, ale pragmatyzm podpowiada, że ten pociąg już odjechał”. – To może być trudne. Ale warto ten temat poruszać i uświadamiać, czym jest PKiN. To symbol dominacji Sowietów – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej