RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Franciszek w Hiroszimie: Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest zbrodnią

Papież wskazał, że nosi w sercu błagania i pragnienia mężczyzn i kobiet (fot. PAP/EPA/Franck Robichon)
Papież wskazał, że nosi w sercu błagania i pragnienia mężczyzn i kobiet (fot. PAP/EPA/Franck Robichon)

– Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest zbrodnią przeciwko człowiekowi i przyszłości – mówił papież Franciszek w Hiroszimie w niedzielę. Swoje orędzie wygłosił przy Pomniku Pokoju, w miejscu wybuchu bomby atomowej.

Franciszek w Nagasaki: Wierzymy w Boga żywych. Chrystus żyje i działa pośród nas

Do bycia zaczynem Królestwa Bożego i świadczenia nadziei, która jest w Chrystusie żyjącym w swoim Kościele zachęcił papież Franciszek japońskich...

zobacz więcej

Podczas spotkania w intencji pokoju w Hiroszimie papież powiedział, przywołując dzień wybuchu bomby w tym mieście, czyli 6 sierpnia 1945 roku: „Tutaj, z tak wielu mężczyzn i kobiet, z ich marzeń i nadziei, pośród blasku błyskawicy i ognia, nie pozostało nic prócz cienia i milczenia. W jednej chwili wszystko pochłonęła czarna dziura zniszczenia i śmierci”.

– Z tej otchłani milczenia wciąż słychać głośny krzyk tych, których już nie ma – dodał. – Wszystkich połączyło to samo przeznaczenie w straszliwej godzinie, która na zawsze naznaczyła nie tylko historię tego kraju, ale także oblicze ludzkości – dodał.

Wyznał, że poczuwał się do obowiązku, aby przybyć do tego miejsca jako pielgrzym pokoju i modlić się za ofiary „tak wielkiej przemocy”. Papież wskazał, że nosi w sercu błagania i pragnienia mężczyzn i kobiet, zwłaszcza młodych, którzy pragną pokoju, działają na jego rzecz i poświęcają się dla niego.

– Przybyłem do tego miejsca pełnego pamięci i przyszłości, przynosząc ze sobą wołanie ubogich, którzy zawsze są najbardziej bezbronnymi ofiarami nienawiści i konfliktów – oświadczył.

Wyjaśnił następnie intencje swego przesłania. – Chciałbym być pokornie głosem tych, których głos nie jest wysłuchany i którzy patrzą z niepokojem i obawą na rosnące napięcia, jakie przeżywa nasz czas, niedopuszczalne nierówności i niesprawiedliwości zagrażające ludzkiemu współistnieniu, poważną niezdolność do troski o nasz wspólny dom, nieustanne i kurczowe odwoływanie się do broni, tak jakby mogły one zapewnić przyszłość pokoju – powiedział.

Wyraził przekonanie, że wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest obecnie „bardziej niż kiedykolwiek zbrodnią nie tylko przeciwko człowiekowi i jego godności, ale także przeciwko wszelkiej szansie na przyszłość w naszym wspólnym domu”.

Franciszek przy Pomniku Męczenników w Nagasaki: To miejsce mówi o zwycięstwie życia

– To sanktuarium mówi nam nie tyle o śmierci, ile o zwycięstwie życia – powiedział papież Franciszek, składając hołd świętym męczennikom japońskim...

zobacz więcej

– Wykorzystanie energii atomowej do celów wojennych jest niemoralne. Będziemy za to sądzeni. Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi – mówił. Papież dodał też, że niemoralne jest też „posiadanie broni atomowej”.

Franciszek zapytał: „Jakże możemy mówić o pokoju, budując nowe i znakomite narzędzia wojny? Jakże możemy mówić o pokoju, kiedy uzasadniamy pewne bezprawne działania słowami dyskryminacji i nienawiści?”.

Jak powiedział, „jeśli naprawdę chcemy zbudować bardziej sprawiedliwe i bezpieczne społeczeństwo, musimy pozwolić, aby broń wypadła z naszych rąk". Przywołał słowa świętego Pawła VI wygłoszone ponad 50 lat temu w ONZ: "Nie można miłować z ofensywną bronią w ręku”.

Papież wskazał trzy imperatywy płynące z Hiroszimy: „Pamiętać, podążać razem, chronić”. – W imieniu wszystkich ofiar bombardowań, eksperymentów atomowych i wszelkich konfliktów, wspólnie podnieśmy okrzyk: Nigdy więcej wojny, nigdy więcej zgiełku broni, nigdy więcej tak wiele cierpienia! – wezwał papież.

Wcześniej w Nagasaki w epicentrum wybuchu bomby atomowej Franciszek modlił się za dziesiątki tysięcy ofiar i zaapelował o wprowadzenie zakazu broni nuklearnej.

źródło:
Zobacz więcej