RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

O. Tomziński kończy 101 lat. Prowadził pierwszy Apel Jasnogórski, brał udział w Soborze

Podczas Mszy w swoje setne urodziny o. Tomziński powiedział, że jest wdzięczny Bogu i ludziom za swoje życie (fot. PAP/Waldemar Deska)
Podczas Mszy w swoje setne urodziny o. Tomziński powiedział, że jest wdzięczny Bogu i ludziom za swoje życie (fot. PAP/Waldemar Deska)

24 listopada 101 lat kończy o. Jerzy Tomziński, były przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, ostatni żyjący polski uczestnik Soboru Watykańskiego II i najstarszy paulin w zakonie.

Ojciec czterech kapłanów kończy sto lat. Sam też jest księdzem

W wyjątkowych na skalę Włoch okolicznościach świętuje swe setne urodziny proboszcz parafii w Rimini na północy Włoch ksiądz Probo Vaccarini....

zobacz więcej

Nazywany „legendą Jasnej Góry”, o. Tomziński był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła, między innymi zainicjował i przewodniczył pierwszej modlitwie Apelu Jasnogórskiego w 1953 roku, a trzy lata później uczestniczył w Jasnogórskich Ślubach Narodu.

W 50. rocznicę, w 2006 roku, wspominał, że tekst napisany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego podczas internowania został utajniony do czasu wygłoszenia. Później okazało się, że jest to program duszpasterski, przygotowujący Polskę do Millenium Chrztu.

Jasnogórskie Śluby Narodu nawiązywały do ślubów króla Jana Kazimierza, który trzysta lat wcześniej, w 1656 roku, w lwowskiej katedrze uznał Matkę Bożą za Królową Polski. Internowany w 1956 roku prymas Wyszyński wahał się, czy nowy tekst powinien pisać w więzieniu. Nalegali na to biskupi i paulini z Częstochowy, z ówczesnym generałem zakonu Alojzym Wrzalikiem.

Na zaproszenie papieża Pawła VI ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Po latach wspominał, jako wielkie przeżycie, że był naocznym świadkiem ogłoszenia przez Jana XXIII reformy Prawa Kanonicznego, decyzji o zwołaniu Synodu Diecezji Rzymskiej i Soboru Watykańskiego II.

Z inicjatywy ojca Tomzińskiego odbyła się peregrynacja po kraju kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Paulin przygotowywał centralne uroczystości Millenium Chrztu Polski w 1966 roku, a w 1991-ym brał udział w organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z udziałem papieża Jana Pawła II. Sprawując funkcję przeora Jasnej Góry, odpowiadał za przebieg wszystkich najważniejszych uroczystości jasnogórskich, w których uczestniczył papież Polak.

W 2018 roku, z okazji 100. rocznicy urodzin, ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w mszy świętej jubileuszowej, odprawionej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. W wystąpieniu powiedział, że jest wdzięczny Bogu i ludziom za swoje życie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej