RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwedzi mogą już podziwiać polskie domki z piernika

Szwedzka placówka promuję polską ekspozycję, która będzie czynna do 12 stycznia 2020 r. (fot. facebook.com/Millesgarden)

W szwedzkim muzeum Millesgarden na wyspie Lidingoe pod Sztokholmem otwarto wystawę polskich domków z piernika. Miniatury kamienic, miejskich ratuszów czy wiejskich chat pochodzą ze zbiorów Żywego Muzeum Piernika w Toruniu.

Polskie chatki z piernika wkraczają na niemiecki rynek

Pierwszy domek trafił do menadżera dużej firmy elektronicznej. – Po dwóch dniach zadzwonił telefon z zapytaniem, czy zrobię 100 takich....

zobacz więcej

Ponad 30 bogato zdobionych domków z piernika zostało przygotowanych przez polskie rodziny, które nadesłały swoje prace na konkurs, zorganizowany przez toruńskie muzeum w 2018 roku.

– Postanowiliśmy pokazać w Szwecji, jak wyglądają polskie domki z piernika, gdyż jest to tradycja, która nas łączy. Szwedzi chętnie budują takie domki przed świętami Bożego Narodzenia – powiedziała Agata Zajega, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, który zorganizował wystawę.

Ubrani w tradycyjne stroje dawnych rzemieślników pracownicy Żywego Muzeum Piernika pokazywali publiczności, jak wytwarza się toruńskie pierniki. Można było na miejscu otrzymać oryginalny piernik z własnym imieniem lub dekoracją.

– Nie może być przyjemniejszego tematu dla Szwedów przed świętami niż pierniki. Tym bardziej cieszymy się, że możemy pokazać polską tradycję wypieku tego ciasta. Będzie to okazja do promocji Torunia, który nie jest w Szwecji tak znany jak np. Kraków – stwierdziła Randy Jaemtlid z muzeum Millesgarden.

Szwedzka placówka promuję polską ekspozycję, która będzie czynna do 12 stycznia 2020 roku, jako „wystawę dla wszystkich zmysłów”. Millesgarden na wyspie Lidigoe to znane muzeum sztuki poświęcone szwedzkiemu rzeźbiarzowi Carlowi Millesowi oraz jego żonie Oldze.

źródło:

Zobacz więcej