„Rozbójnicy świata – Niemcy napadli dziś na Polskę”. Wyjątkowe znalezisko

O znalezisku poinformował Marek Suski (fot. TT/Marek Suski)

Fascynujące znalezisko podczas rozbiórki domu w Witalówce w powiecie grójeckim (woj. mazowieckie). Natrafiono na gazety pochodzące z 1 i 2 września 1939 roku – poinformował na Twitterze szef gabinetu premiera Marek Suski.

„Rok 1939, 1 wrzesień, o godzinie 12 z radio padło okropne słowo wojna!”

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Od naszego czytelnika na platformę Twoje Info otrzymaliśmy zdjęcie i fragmenty...

zobacz więcej

Polityk opublikował zdjęcia pierwszych stron popołudniówki „Kuriera Czerwonego” z piątku 1 września oraz „Exspressu Porannego” z następnego dnia. „Rozbójnicy świata – Niemcy napadli dziś na Polskę” – głosi tytuł pierwszej gazety. „Wojna o wolność narodu rozpoczęta. O stalowy mur bohaterskiej Armii rozbije się bandycki napad na Polskę” – przekonuje.

„Wojna, do której przygotowywaliśmy się od dawna, wiedząc, że decydująca rozprawa z odwiecznym wrogiem jest nieunikniona, stała się dziś rzeczywistością” – przyznał autor artykułu.

„U naszego boku walczą najpotężniejsze mocarstwa Europy, ożywione tymi samymi ideałami wolności, zdecydowani na równi z nami obronić ludzkość i cywilizację. Bóg pobłogosławi naszym sztandarom. Sprawiedliwości dziejowej stanie się zadość. Zwyciężymy” – przekonywał autor, choć zapewne nie przypuszczał, że na odzyskanie wolności Polska będzie musiała czekać aż pół wieku.

Sobotni „Express Poranny” informuje m.in. że „Francja i Anglia u boku Polski wczoraj weszły w stan wojny z Niemcami”. W innym artykule zrelacjonowano także bombardowanie Jasnej Góry – „Zbrodnicza ręka hitlerowskiego barbarzyńcy nie zawahała się obrzucić bombami Jasną Górę – święty relikwiarz Polaków”.

„Nadejdzie chwila triumfu. Połamany »hakenkreuz” legnie w błocie hańby u czystych stóp Panny Świętej co jasnej broni Częstochowy” – zapewnił autor.

źródło:
Zobacz więcej