RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koalicjanci PO nie wykluczają wystawienia własnych kandydatów na prezydenta

Grzegorz Schetyna liczy, że kandydat PO będzie kandydatem całej Koalicji Obywatelskiej (fot. Facebook/Platforma Obywatelska)
Grzegorz Schetyna liczy, że kandydat PO będzie kandydatem całej Koalicji Obywatelskiej (fot. Facebook/Platforma Obywatelska)

Koalicjanci PO z Koalicji Obywatelskiej nie wypowiadają się jednoznacznie w sprawie poparcia dla kandydatur Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, czy Jacka Jaśkowiaka. Zapowiadają, że tą decyzję podejmą już po tym, gdy PO wskaże jednego kandydata do wyborów prezydenckich. Niektórzy nie wykluczają, że wystawią własnego kandydata, niezależnie od Platformy.

Sondaż: Polacy oczekują lepszej współpracy opozycji z rządem

Ponad jedna trzecia Polaków chce, by w rozpoczynającej się kadencji opozycja bardziej współpracowała z rządem niż w poprzedniej. Zwolenników...

zobacz więcej

Zarząd PO jednomyślnie zatwierdził w piątek dwoje kandydatów w prawyborach prezydenckich – Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jacka Jaśkowiaka. Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że liczy, iż wyłoniony w prawyborach kandydat PO będzie kandydatem całej Koalicji Obywatelskiej. Tworzą ją obok Platformy Obywatelskiej Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana przez PAP, który z rywali w prawyborach jest bliższy jej ugrupowaniu zastrzegła, że Nowoczesna jeszcze nie podjęła decyzji w sprawie wyborów prezydenckich. Zapowiedziała, że debata na temat postępowania partii w kwestii wyborów prezydenckich odbędzie się podczas planowanej na weekend konwencji partii.

– Jeśli chodzi o mnie, to od dawna mówię, że wspieram Małgorzatę Kidawę-Błońską. Uważam, że jest bardzo dobrym kandydatem, wyraziła chęć na kandydowanie bez żadnych warunków, natomiast niespecjalnie mi się spodobał tryb zgłaszania pana Jaśkowiaka – zaznaczyła Lubnauer.

Sama przewodnicząca Nowoczesnej ma – jak mówią nieoficjalnie politycy z kręgów kierowniczych partii – złożyć swoją funkcję w trakcie niedzielnej konwencji. Wtedy też ma dojść do wyboru nowego szefa Nowoczesnej.

Współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz powiedziała PAP, że Zieloni nie będą w żaden sposób uczestniczyć w prawyborach, w których PO wybiera swojego kandydata. – Jak już będzie wyłoniony kandydat Platformy i być może także inni kandydaci, wówczas będziemy podejmować decyzję czy i kogo poprzeć. Na dziś nie wykluczamy nawet własnego kandydata, toczy się w tej sprawie dyskusja – powiedziała Tracz.

Poseł KO o kandydaturze Jaśkowiaka: Być może podjął decyzję wspólnie ze Schetyną

Nawet poznański poseł Koalicji Obywatelskiej Waldy Dzikowski nie kryje zaskoczenia kandydaturą prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka w prawyborach...

zobacz więcej

– Zarówno z Małgorzatą Kidawą-Błońską, jak i z Jackiem Jaśkowiakiem mam dobry kontakt, więc kibicuję obojgu – dodała pytana, czy ma jakieś własne preferencje w sprawie kandydatów PO.

Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej zapowiedział, że IP podejmie decyzję o poparciu kandydata w wyborach prezydenckich do połowy stycznia. Wcześniej Inicjatywa będzie się przyglądać debacie, także między rywalami w prawyborach w PO.
– Jestem zadowolony, że jest dwoje kandydatów – jeden z silnym rodowodem samorządowym, a druga z parlamentarnym – powiedział Joński. – Zobaczymy, co zaproponują, jak widzą Polskę po Dudzie, jaki mają pomysł i program – dodał.

Zastrzegł, że styczniowa decyzja może być różna, bo w IP są nawet osoby, która chcą namawiać do startu liderkę tego ugrupowania Barbarę Nowacką, która nie podjęła jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej