RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Asteroida rozmiarów wielkiej piramidy w Gizie. Pędzi w kierunku Ziemi

Asteroida jest rozmiarów wielkiej piramidy w Gizie (fot. Shutterstock/Mopic)

NASA opublikowała ostrzeżenie dotyczące asteroidy JF1, która 6 maja 2020 roku znajdzie się w pobliżu Ziemi. Jeśli asteroida będzie kontynuować swoją obecną trajektorię, może uderzyć z siłą 230 kiloton trotylu, piętnaście razy większą niż siła bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę w 1945 roku, która uwolniła energię odpowiadającą około 15 kilotonom – podaje express.co.uk.

Tropy dinozaurów sprzed 200 mln lat w radomskim lasach

Dobiega końca zabezpieczenie tropów dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie w radomskim Nadleśnictwie Stąporków. Są to tropy sprzed...

zobacz więcej

W przybliżeniu rozmiar asteroidy odpowiada wielkiej piramidzie w Gizie.

Naukowcy twierdzą, że gdyby JF1 uderzyła w zaludniony obszar Ziemi, mogłaby spowodować śmieć nawet miliona osób.

NASA szacuje prawdopodobieństwo zderzenia JF1 z Ziemią na 1 do 3800, czyli w przybliżeniu na 0,026 proc.

Jak podaje NASA, istnieje „niewielka, ale znacząca szansa”, że JF1 może uderzyć w planetę. Naukowcy ze względu na wielkość asteroidy będą ją jednak stale monitorować.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarza możliwość kolizji asteroidy z Ziemią, naukowcy z Europy i USA pracują nad rozwiązaniami, które miałyby zmienić tor lotu obiektu.

Projekt nazywa się Asteroid Impact Deflection Assessment (AIDA). Naukowcy w jego ramach chcą zmienić tor lotu wybranej wcześniej asteroidy Didymos.

Pierwszy etap misji ma polegać na rozbiciu statku kosmicznego o asteroidę. W tym samym czasie drugi satelita będzie rejestrował parametry Didymosa i badał, czy zmieni on swoją trajektorię.

źródło:
Zobacz więcej