RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kidawa-Błońska obrażona na PO? „Być może Jaśkowiak powinien powiadomić faworytkę”

Najnowsze

Popularne

Choć wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wystąpiła na konferencji u boku przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny i prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, to politycy PO nie mają złudzeń co do nastrojów w ugrupowaniu. – Małgorzata Kidawa-Błońska obraziła się na partię. Do końca myślała, że będzie jedyną kandydatką i prawybory prezydenckie się nie odbędą. Grzegorzowi zależało na czymś innym – zdradził nam jeden z posłów Platformy.

Schetyna: Rozpoczynamy nowy etap polityki, który zakończy się zwycięstwem w wyborach

Zarząd PO jednomyślnie zatwierdził dwoje kandydatów w prawyborach prezydenckich; jestem przekonany, że dzisiaj rozpoczynamy nowy etap polskiej...

zobacz więcej

Jeszcze w środę rano Kidawa-Błońska była przekonana, że nikt poza nią nie będzie ubiegać się o poparcie PO w wyborach prezydenckich. Po południu pojawiła się kandydatura Jaśkowiaka. – Wolałabym się dowiedzieć o tym od niego – oficjalnie, kto to jest, a nie czekać na otwarcie białej koperty  – wypaliła podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu.

Czy Jacek Jaśkowiak powinien poinformować Kidawę-Błońską o starcie, np. drogą telefoniczną? – Być może prezydent Jaśkowiak powinien poinformować faworytkę, jakby nie było, na nominację w partii o tym fakcie, że zamierza konkurować z nią – powiedział portalowi tvp.info poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

– Nie mam pojęcia, czy pan prezydent rozmawiał z panią marszałek. Wiem, że dzisiaj spotkali się na zarządzie krajowym Platformy i ten zarząd przebiegał w bardzo dobrej atmosferze – stwierdził z kolei poseł KO Marcin Kierwiński.

– Widziałam się wczoraj z Małgosią i nie zauważyłam, żeby była obrażona – mówiła posłanka KO Klaudia Jachira. Skąd zatem takie głosy polityków PO? – Musi pan z nimi rozmawiać. Bardzo cieszę się, że te prawybory się odbędą. To jest przykład, jak powinna działać demokracja – mówiła Jachira.

W uczciwe prawybory nie wierzy jednak szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. – Cały proces jest ustawiony. Nie było problemów, żeby wystawić kilku kandydatów, ale szukano kogoś na siłę. Jacek Jaśkowiak zgłosił się namówiony przez Grzegorza Schetynę w ostatniej chwili. Prawdopodobieństwo, że wygra prezydent Poznania jest praktycznie zerowe – ocenił.

– Kidawa-Błońska wie, że będzie musiała się zmierzyć z kandydatem wystawionym przez Schetynę po to, żeby nie skompromitować idei prawyborów, a jeszcze ma pretensje o to, że ktoś w ogóle się znalazł. Postawione jest to do góry nogami, na głowie. Ja tego w ogóle nie rozumiem – dodał Gawkowski.

Poseł KO o kandydaturze Jaśkowiaka: Być może podjął decyzję wspólnie ze Schetyną

Nawet poznański poseł Koalicji Obywatelskiej Waldy Dzikowski nie kryje zaskoczenia kandydaturą prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka w prawyborach...

zobacz więcej

–  Byłoby dziwne, gdyby w prawyborach był jeden kandydat. Jestem zdziwiony zdziwieniem pani marszałek, że jest inny konkurent. Uważała, że już ma tę nominację w kieszeni i nie musi się o nic starać – powiedział poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Informacje o niezadowoleniu Kidawy-Błońskiej zbiegła się z zaskakują deklaracją Donalda Tuska. W rozmowie z Polsat News nie wykluczył nowego ruchu politycznego. Po zakończeniu misji szefa Rady Europejskiej zamierza spotykać się z młodymi ludźmi w kraju.

– Myślę, że znajdę w każdym mieście w Polsce kilku ludzi, którzy są gotowi poważnie rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Polską i Europą – zdradził Tusk, pytany czy ma na myśli nowy ruch polityczny.

– Jeżeli Donald Tusk ogłasza, że nie będzie startował na prezydenta, to jest najpewniej taka wiadomość, że na tego prezydenta wystartuje. To moja osobista teoria – stwierdził Piotr Zgorzelski z PSL w „Kwadransie politycznym” TVP1.

Były premier mógłby oprzeć swoją kandydaturę na nowym ruchu albo nawet Koalicji Obywatelskiej, jeśli jej kandydatka lub kandydat będą wypadać w sondażach słabo. Czy Tusk zmieni zdanie i wystartuje w wyborach prezydenckich? – Nie spodziewałbym się, ale nie trzeba kandydować, aby wybierać wpływ na bieżącą politykę – odpowiedział poseł KO Cezary Grabarczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej