Savoir-vivre na ruchomych schodach w metrze. „Prawa strona stoi, lewa idzie”

Czy po schodach warszawskiego metra można wchodzić pieszo? (fot. Twoje Info)

Czy po schodach warszawskiego metra można wchodzić pieszo? Czytelnik poskarżył się nam, że często spóźnia się do pracy, bo na stacji przesiadkowej podróżni blokują schody ruchome. „Według mnie zasada jest prosta, prawa strona stoi, lewa idzie”.

Warszawa: Metro jeździ już na Targówek

W niedzielę pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. W tym dniu przejazdy linią M2 są...

zobacz więcej

– Według mnie zasada jest prosta, prawa strona stoi, lewa powinna być ruchoma, dla tych którym się spieszy – twierdzi pan Paweł. Nasz czytelnik uważa, że ludzie blokujący lewą stronę schodów ruchomych zachowują się nieelegancko wobec reszty podróżnych.

– Może w metrze powinni umieścić zasady ruchu pieszych na ruchomych schodach, jeśli takie istnieją, to by ułatwiło wszystkim życie – zastanawia się nasz czytelnik.

Napisaliśmy do rzecznika prasowego warszawskiego metra. Odpisano nam, że „większość naszych pasażerów na schodach ruchomych stosuje zasadę »lewa strona wolna«”.

Pieczę nad ruchomymi schodami w metrze, lotniskach czy dworcach sprawuje Transportowy Dozór Techniczny. Firma jednak kategorycznie zabrania poruszania się po ruchomych schodach.

Według TDT częste obciążenie ich z jednej strony, w przypadku przeciążenia prawej strony i szybkiego poruszania się po lewej z nich, prowadzi do szybkiego zużywania się urządzenia.

W Japonii, Holandii i USA kampanie społeczne zachęcają do stania w miejscu podczas poruszania się schodów.

źródło:
Zobacz więcej