Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Merkel: W interesie Niemiec są dobre relacje z Rosją

Angela Merkel już wcześniej zapowiedziała, że nie będzie ponownie ubiegać się o funkcję kanclerza Niemiec na kolejną kadencję (fot. Steffen Kugler/Bundesregierung via Getty Images)

Angela Merkel oznajmiła, że angażowanie się na rzecz dobrego sąsiedztwa z Rosją leży w interesie Niemiec. Przemawiając na zjeździe partyjnym CDU szefowa niemieckiego rządu apelowała zarówno o wierność wartościom, jak i o pilnowanie interesów.

Podważa NATO, krytykuje USA. Macron gra miłą dla uszu Putina melodię

Francja i Niemcy od dawna starają się wypychać USA ze Starego Kontynentu. Dojście do władzy Donalda Trumpa tylko przyspieszyło ten proces. Niedawne...

zobacz więcej

– Kiedy chcemy mieć dobre sąsiedztwo z Rosją, to jest to w naszym interesie, mimo wszelkich komplikacji, które mamy – oznajmiła kanclerz. Merkel posłużyła się przykładem Rosji, obrazując swoją koncepcję polityki zagranicznej, która powinna – jej zdaniem – uwzględniać zarówno wartości, jak i pragmatyczne cele.

– Oczywiście, że zawsze chodzi o walkę wartości i interesów. Nasze wartości są niezniszczalne, kiedy chodzi o obronę praw człowieka na całym świecie, ale też w Chinach, (...) w Honkgkongu. Ale myślimy też o naszych interesach, gdy chodzi o to, że Chiny są naszym drugim największym partnerem handlowym. To nas zawsze wyróżniało, że łączymy wartości i interesy – przekonywała szefowa niemieckiego rządu.

Zdaniem Merkel podejście takie jest niezbędne, by znaleźć rozwiązania godne „świata jutra”.

Rozpoczęty w piątek zjazd partyjny CDU potrwa do soboty. Przed kongresem czołowi politycy chadecji starali się prezentować zgodność i nie eksponować konfliktów. Do najważniejszych kwestii spornych w partii należy kwestia wyboru kandydata na kanclerza przed wyborami do Bundestagu w 2021 roku. Szefowa ugrupowania Annegret Kramp-Karrenbauer wciąż liczy, że otrzyma nominację automatycznie.

Tymczasem Friedrich Merz – jej partyjny rywal, którego pokonała w wyścigu o fotel przewodniczącego ugrupowania w grudniu 2018 roku – chce, by decyzję podjęli członkowie CDU w prawyborach.

źródło:

Zobacz więcej