Bakterie jelitowe pomagają zdrowo się starzeć

Związek produkowany przez bakterie może opóźniać niekorzystne zmiany związane ze starzeniem się organizmu (fot. shutterstock/ George Rudy)

Związek produkowany przez bakterie jelitowe stymuluje powstawanie nowych komórek nerwowych i wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, przeciwdziałając negatywnym skutkom starzenia się organizmu – czytamy na łamach „Science Translational Medicine”.

Wolniej się starzejemy, ale Polacy żyją krócej niż obywatele zamożnych krajów UE

Wolniej się starzejemy. Osoby, które dziś liczą 70 lat mogą przeżyć jeszcze tyle samo lat, co ludzie w wieku 65 lat w ostatniej dekadzie XX w. –...

zobacz więcej

Międzynarodowy zespół naukowców koordynowany przez pracowników Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze wykazał, że pochodna kwasu masłowego, będąca produktem fermentacji mikrobiologicznej włókna pokarmowego, pobudza proces neurogenezy w mózgu i reguluje funkcje bariery ochronnej jelit.

W ten sposób związek produkowany przez bakterie może opóźniać niekorzystne zmiany związane ze starzeniem się organizmu i na przykład zapobiegać obniżeniu sprawności umysłowej czy degeneracji układu pokarmowego.

Specjaliści pod wodzą prof. Svena Petterssona przeszczepili młodym, pozbawionym mikroorganizmów myszom bakterie jelitowe pochodzące od starych gryzoni. Po ośmiu tygodniach zaobserwowali, że u młodych zwierząt zaczęło pojawiać się więcej komórek nerwowych. Podobny efekt wywoływało podanie samego maślanu.

„Wyniki te zachęcają nas do sprawdzenia, czy maślan mógłby wspierać naprawę i odbudowę w sytuacjach, takich jak zawał czy uszkodzenie kręgosłupa, oraz łagodzić objawy przyspieszonego starzenia się i spadku zdolności poznawczych” – mówi prof. Pettersson.

Badacze zauważyli też, iż po przeszczepie dochodziło u młodych myszy do pogrubienia i wydłużenia kosmków znajdujących się na błonie śluzowej jelita cienkiego. Gryzonie wspomagane maślanem miały bardziej wydolną barierę ochronną jelit i były mniej narażone na wystąpienie stanu zapalnego.

„W przyszłych badaniach na ludziach moglibyśmy rozpocząć sprawdzanie, czy produkty żywnościowe zawierające maślan byłyby w stanie wspomagać zdrowe starzenie się i neurogenezę u dorosłych osób” – podsumowuje naukowiec.

źródło:
Zobacz więcej