Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Facebook i Google zagrożeniem dla praw człowieka? Tak twierdzi Amnesty International

„Jesteśmy w pułapce” (fot. Shutterstock/ quka)

Organizacja Amnesty International twierdzi, że Facebook i Google stanowią olbrzymie zagrożenie dla praw człowieka. W nowym raporcie organizacja ostrzega przed tym, co nazywa „wszechobecnym nadzorem miliardów ludzi” i wzywa do „radykalnej transformacji podstawowego modelu biznesowego gigantów technologicznych”.

OECD proponuje sposób opodatkowania techgigantów

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaproponowała sposób opodatkowania największych firm świata. Wprawdzie czołowi techgiganci...

zobacz więcej

Autorzy raportu stwierdzają, że technologiczni giganci oferują swoje usługi miliardom użytkowników, nie pobierając od nich opłat. Zamiast tego, użytkownicy płacą za usługi swoimi danymi osobowymi. Raport wskazuje na skandal Cambridge Analytica jako dowód na to, że takie dane mogą być uzbrojone przeciwko użytkownikom.

„Z biegiem czasu Google i Facebook niszczą naszą prywatność. Jesteśmy teraz w pułapce. Albo musimy poddać się tej wszechobecnej maszynie do inwigilacji – w której nasze dane można łatwo uzbroić, aby manipulować nami i wywierać na nas wpływ – albo zrezygnować z korzyści płynących ze świata cyfrowego. To nigdy nie może być uzasadnionym wyborem” – mówi Kumi Naidoo, Sekretarz Generalny Amnesty International.

Amnesty wzywa rządy do zmiany „modelu biznesowego opartego na nadzorze” poprzez przepisy dotyczące ochrony danych i skuteczne regulacje Big Tech. Raport zauważa, że Amazon i Microsoft również działają w podobny sposób. Jednak nie są one tak istotne dla tego, jak ludzie angażują się ze sobą, więc stanowią mniejsze bezpośrednie zagrożenie.

W odpowiedzi na raport Amnesty International dyrektor dyrektor Facebooka ds. prywatności i polityki publicznej Steve Satterfield opublikował oświadczenie, w którym napisał, że nie zgadza się z zarzutami.

„Zasadniczo nie zgadzamy się z raportem Amnesty International. Facebook umożliwia ludziom na całym świecie łączenie się w sposób, który chroni prywatność, w tym w krajach mniej rozwiniętych za pomocą narzędzi takich jak Free Basics. Nasz model biznesowy to sposób, w jaki grupy takie jak Amnesty International, które obecnie wyświetlają reklamy na Facebooku: docieraj do kibiców, zbieraj pieniądze i rozwijaj swoją misję” – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej