RAPORT

Kampania 2020

Dłuższa kolejka po pieniądze z unijnego funduszu węglowego

Okazuje się, że formuła pomocy zostala znacznie rozszerzona (fot. Shutterstock/small smiles)

10 polskich regionów najmocniej związanych z węglem może liczyć na dodatkowe pieniądze na transformację energetyczną w latach 2021–27. Ale chętnych jest więcej, więc zastrzyk może być mniejszy niż oczekiwano.

Europejski Bank Inwestycyjny ma przestać finansować projekty wydobycia węgla i gazu

W połowie listopada zmieni się polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijni ministrowie finansów chcą wezwać EBI do zaprzestania...

zobacz więcej

Projekt pomocy przede wszystkim polskim regionom węglowym, narażonym na straty związane z europejską strategią neutralności klimatycznej, stał się jednym z głównych postulatów nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Kierowana przez nią komisja ma ruszyć 1 grudnia i prawdopodobnie już 11 grudnia przedstawi propozycję dotyczącą tzw. Inicjatywy Sprawiedliwej Transformacji.

Jednak, żeby propozycja miała wystarczające poparcie, formuła została znacznie poszerzona. Z dokumentów, na które powołuje się „Rzeczpospolita", wynika, że pomoc ma trafić aż do 50 regionów w UE zamiast, jak planowano początkowo, do 16–18.

„Rz” wyliczyła, że na transformację energetyczną będzie 35 mld euro. Zaznaczono jednak, że to kwota bardzo hipotetyczna. Rrozmowy i ustalenia wciąż trwają. Przede wszystkim nie wiadomo, czy państwa członkowskie zgodzą się na dołożenie dodatkowych pieniędzy.

Pomoc ma trafić do 10 regionów Polsce, ośmiu w Niemczech, sześciu w Hiszpanii, pięciu w Grecji, czterech we Włoszech, po dwa w Bułgarii, Czechach, Słowacji i Rumunii oraz po jednym w Belgii, Chorwacji, na Cyprze, w Estonii, Francji, na Węgrzech, w Holandii, Słowenii i Portugalii.

Konkretnej listy regionów jeszcze nie ma, w Polsce prawdopodobnie zostaną wybrane te najbardziej uzależnione od produkcji węgla lub jego spalania w elektrowniach. „Rz” wylicza, że gdyby za miarę przyjąć zatrudnienie łączne w kopalniach i elektrowniach węglowych, to z funduszy mogłyby skorzystać województwa: śląskie, łódzkie, lubelskie, małopolskie, wielkopolskie, mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie.

źródło:
Zobacz więcej