RAPORT

Pogarda

Sąd nie chciał aresztu dla biznesmena. CBA zatrzymało go ponownie

Najnowsze

Popularne

Agenci CBA po raz drugi zatrzymali byłego prezesa reaktywowanej warszawskiej spółki. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy reprywatyzacji w Warszawie.

CBA zatrzymało byłą prezes Chemika Police i byłego dziennikarza

Agenci CBA z delegatury w Szczecinie zatrzymali dwie osoby – byłą prezes KPS Chemik Police S.A. i warszawskiego doradcę ds. marketingu...

zobacz więcej

Jak powiedział portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski, zatrzymania dokonali agenci z warszawskiej delegatury Biura.

Ten sam mężczyzna został już przez CBA zatrzymany w maju tego roku w związku z nieprawidłowościami przy warszawskiej reprywatyzacji. Jednak po pierwszym zatrzymaniu sąd postanowił o niearesztowaniu mężczyzny i zastosował wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Brodowski poinformował, że mężczyzna mimo takiej decyzji sądu nie wpłacił poręczenia majątkowego i nie stawiał się na wezwania prokuratury.

Teraz agenci, którzy prowadzą śledztwo, ustalili, że zatrzymany biznesmen ma związek z usiłowaniem wyłudzenia wielomilionowego odszkodowania od miasta Warszawy w związku z realizacją roszczeń do nieruchomości przysługujących spółce.

– W toku śledztwa ustalono, iż firma sprzedała na rzecz dwóch osób roszczenia do nieruchomości znajdującej się u zbiegu ulic Książęcej, Smolnej i Herberta. Sprzedaż ta była wynikiem oszustwa, gdyż uprzednio roszczenia zostały przeniesione na inny podmiot kontrolowany przez podejrzanego, o czym nabywcy nie byli informowani – informuje nas rzecznik.

Wraca afera GetBack. CBA zatrzymało byłego wiceprezesa, prokurenta i byłego członka zarządu

Agenci CBA zatrzymali w związku z aferą GetBack trzy osoby – byłego członka zarządu GetBack S.A., byłego wiceprezesa i prokurenta jednego z...

zobacz więcej

W ten sposób zainkasowano 175 tys. zł. Następnie prezes podjął działania w celu ukrycia przestępczego pochodzenia tych środków, które polecił wypłacić dla siebie – dodaje rzecznik CBA.

Po zakończeniu czynności mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszał zarzuty.

Brodowski przypomina, że funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, które dotyczą blisko 200 nieruchomości, a zarzuty w sprawie usłyszało już około 40 osób.

Wartość szkód z tego tytułu została oszacowana na ponad 3 mld zł. We wrześniu tego roku Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała szósty akt oskarżenia w związku z tym wielowątkowym postępowaniem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej