RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sejm wybrał czterech posłów PiS na członków KRS. Zamieszanie z głosowaniem

Głosowanie miało burzliwy przebieg (fot. PAP/Leszek Szymański)
Głosowanie miało burzliwy przebieg (fot. PAP/Leszek Szymański)

Sejm wybrał w nocy posłów Prawa i Sprawiedliwości: Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg; było powtórzone, posłowie opozycji skandowali: „oszustwo”.

Sejm wybrał trzech członków Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał w czwartek wieczorem Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

zobacz więcej

Do KRS izba wybrała zgłoszonych przez PiS posłów Marka Asta (uzyskał 234 głosy), Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego (wszyscy trzej po 233 głosy).

Niezbędnej większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz (199 głosów) i przez Lewicę Joanna Senyszyn (196 głosów).

Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze zostało przerwane przez marszałek Elżbietę Witek. – Jest prośba posłów PO, że nie działa (system do głosowania) - powiedziała Witek. „Wyniki, wyniki” – skandowali posłowie opozycji. – Decyzją marszałka anuluję głosowanie – powiedziała Witek.

Wywołało to oburzenie posłów opozycji. „Czy zamierzacie w sytuacji, gdy będziecie przegrywali głosowania blokować ogłaszanie ich wyników? (...) To łamanie zasad parlamentaryzmu” – oświadczył Tomasz Lenz (KO).

Przeprowadzone zostało powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS. Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji.

– Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania, ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów – powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Po przerwie marszałek powiedziała: „Nie będzie reasumpcji głosowania”.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zażądał powtórzenia głosowania. Powiedział, że zarejestrowana została wypowiedź posłanki PiS, która miała powiedzieć marszałek, że należy powtórzyć głosowanie, ponieważ PiS przegra. Na nagraniach dostępnych na stronie internetowej Sejmu słychać głos: „Trzeba anulować, bo my przegramy, za dużo osób (...)”.

Posłowie opozycji skandowali: „Oszustwo”. Marszałek Witek oświadczyła, że wobec wyczerpania porządku dziennego obrad zakończyło się posiedzenie Sejmu.

źródło:

Zobacz więcej