RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ewakuacja skupiska imigrantów. Francuzi zlikwidowali obozowisko

Francuskie media zwracają uwagę na fakt, że władze nie potrafią sobie poradzić z imigrantami (fot. REUTERS/Benoit Tessier)

Siły policyjne ewakuowały blisko 100 imigrantów, którzy rozłożyli swe obozowisko w pobliżu dworca kolejowego w Grenoble – podała prefektura departamentu Isere. To już trzecia w tym roku próba zlikwidowania tego organizowanego ad hoc obozowiska.

Upchani w skrytkach, nie mogli wyjść. Godzili się na piekło, byle trafić na Zachód

Policjanci CBŚP wespół z pogranicznikami ze Zgorzelca i „pezetami” Prokuratury Krajowej rozbili gang, który zajmował się przerzucaniem...

zobacz więcej

Ewakuacja skupiska imigrantów, jaką przeprowadzono najpierw marcu, a następnie w lipcu, nie przyniosła poprawy. We wrześniu w pobliżu dworca znowu pojawili się migranci.

„Na początku tygodnia w obozie przebywały 62 osoby, w tym - 41 dorosłych i 21 dzieci, wywodzące się głównie z Albanii, Serbii i Republiki Macedonii Północnej” – poinformowała prefektura. Oprócz nich było tam30 osób, które nie zostały ujęte w spisie sporządzonym przez służby socjalne – wyjaśnia Agence France Presse.

W czwartek wieczorem „przewieziono 74 osoby do ośrodka doraźnej pomocy społecznej. 21 osób trafiło do ośrodka dla azylantów, a 4 osoby trafiły do tymczasowego aresztu, skąd zostaną deportowane do swych krajów pochodzenia” – poinformował AFP przedstawiciel prefektury. Ludzie ci przebywali we Francji nielegalnie.

Koczowisko musiało być zlikwidowane „z powodu opłakanych warunków higienicznych, jakie w nim panowały, a także ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny” – podkreślają władze regionu.

W początkach listopada podobne akcje likwidacji obozów zostały przeprowadzone w metropolitalnym regionie paryskim. Policja ewakuowała 7 listopada z dwóch dzikich obozowisk założonych przez migrantów i uchodźców na północno-wschodnich obrzeżach Paryża ponad 1600 ich mieszkańców. Zamknięto obóz przy Porte de la Chapelle oraz drugi w Saint-Denis.
B Trzeci obóz założony przez imigrantów przy Porte d'Aubervilliers, gdzie znajduje się 2-3 tys. osób, miał być przymusowo ewakuowany jeszcze przed nadejściem zimy.

źródło:

Zobacz więcej