Powraca kontrowersyjny projekt. Chcą pozwolić na eutanazję osób z demencją

Ponad 80 proc. Belgów popiera rozszerzenie o osoby cierpiące na demencję (fot. unsplashed/Alex Boyd)

Jedna z największych belgijskich partii, Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (Open VLD), chce zmienić prawo tak, aby osoby z demencją miały prawo do eutanazji. Partia przedstawiła projekt ustawy w tej kwestii – informują belgijskie media.

Kolejny kraj z legalną eutanazją

Większością 69 do 51 głosów jednoizbowy parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę legalizującą eutanazję. Musi być ona jeszcze zatwierdzona w...

zobacz więcej

Obecnie w Belgii eutanazja jest dopuszczalna tylko w wypadku osób nieuleczalnie chorych, ale wciąż w pełni świadomych. Jeśli taka osoba przygotowała wcześniej tzw. testament życia, w którym wyrazi taka wolę, możliwe jest przeprowadzenie eutanazji wtedy, gdy znajdzie się w nieodwracalnej śpiączce. Nie jest to jednak możliwe w przypadku osób z demencją lub tych, które nagle stały się niezdolne do wyrażenia świadomej zgody z powodu np. wypadku, nawet jeśli uprzednio odnotowały to w testamencie życia.

– To musi się zmienić. Chcemy dać ludziom możliwość samodzielnego decydowania o godnym zakończeniu życia, nawet jeśli cierpią na demencję. W ten sposób możemy uniknąć wielu poniżających sytuacji – powiedział poseł Open VLD Robby De Caluwe w stacji VRT News.

Jak dodał, „ludzie chcą podejmować decyzję, kiedy są w stanie to zrobić, ponieważ obawiają się, że będzie za późno”.

Jego partia przedłożyła projekt ustawy, aby stosować testament życia do osób, które stały się niezdolne do świadomego wyrażenia zgody na eutanazję z powodu demencji, krwotoku mózgu, nowotworów lub choroby Parkinsona.

Open VLD nie jest pierwszą partią, która chce rozszerzyć prawo do eutanazji dla osób z demencją. Podobny projekt pojawił się już wcześniej, w 2015 r.

Sammy Mahdi, szef młodzieżówki innej dużej belgijskiej partii, Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie, oraz kandydat na przewodniczącego tego ugrupowania, chce rozpocząć debatę na temat projektu ustawy.

– Zasadniczo jestem otwarty na to. Ważne jest, abyśmy rozsądnie sobie z tym poradzili – powiedział, cytowany przez VRT News.

Gazeta „De Morgen” pisze o tym, że podczas, gdy debata na temat rozszerzenia aborcji w Belgii wciąż trwa, Open Vld rozpoczyna „nową” dyskusją etyczną.

źródło:

Zobacz więcej