Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Łotwa cofa pozwolenie na emisję rosyjskojęzycznej telewizji

Rozpowszechnianie programów telewizyjnych w języku rosyjskim było niejednokrotnie na Łotwie przedmiotem kontrowersji (fot. REUTERS/Ilya Naymushin)

Władze łotewskie ogłosiły, że zawieszają pozwolenie na nadawanie programów dziewięciu rosyjskojęzycznych kanałów telewizyjnych. Są one kontrolowane przez multimilionera Jurija Kowalczuka. Uchodzi on za „bankiera” Władimira Putina.

Gorąca debata w rosyjskiej telewizji. Jeden z gości rzucił rozmówcą o ścianę

W trakcie programu na żywo na rosyjskim kanale Rossija 1 doszło do rękoczynów. Ukraiński gość talk show „Kto protiw” Wasyl Wakarow zaatakował...

zobacz więcej

Wobec Kowalczuka Unia Europejska zastosowała sankcje w związku z konfliktem zbrojnym we wschodniej Ukrainie. Wiceprezes Łotewskiej Krajowej Rady Mediów (NEPLP) Ivars Abolins potwierdził ich zastosowanie w Telewizji Łotewskiej.

Zawieszone rosyjskojęzyczne kanały, emitujące za pośrednictwem telewizji kablowej i internetu, mają na Łotwie niewielu odbiorców z wyjątkiem Dom Kino i Kanału Piątego; programy tego ostatniego są emitowane z Petersburga.

W odróżnieniu do kanałów, których emisję zawieszono przed kilkoma miesiącami, bo nadawały programy wrogie wobec Łotwy, dziewięć kanałów właśnie zawieszonych nie odzyska na Łotwie prawa do emisji, jeśli Kowalczuk pozostanie na liście osób, wobec których UE nadal utrzymuje sankcje w związku z rolą Moskwy w kryzysie ukraińskim.

Sankcje te zostały przedłużone we wrześniu na dalsze sześć miesięcy i pozostaną w mocy co najmniej do 15 marca 2020 r. Wszystkie wspomniane kanały są kontrolowane przez Jurija Kowalczuka i amerykańską telewizję Discovery.

Rozpowszechnianie programów telewizyjnych w języku rosyjskim było niejednokrotnie na Łotwie przedmiotem kontrowersji, zwłaszcza w sieciach społecznościowych.

Ze względów historycznych znaczna część ludności Łotwy, zwłaszcza pokolenie 50-latków i starszych osób, posługuje się rosyjskim jako jedynym językiem obcym albo językiem ojczystym, ponieważ Rosjanie stanowią w przybliżeniu czwartą część ludności kraju.

źródło:

Zobacz więcej